Tato skutečnost ukazuje, že království má stále velkou váhu. Přijde ale Mohamad bin Salmán o následnictví?
Nový americký prezident Joe Biden obvinil saúdského korunního prince Mohameda bin Salmána (MBS) z krvavé vraždy novináře Džamála Chášukdžího. Tento krok razantně zakončuje éru “bratrských vztahů” (bromance) mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a korunním princem. Nová administrativa bude mít se Saúdy odlišné vztahy.
Rozhodnutí USA nijak prince netrestat však lze vnímat i jako potvrzení důležitosti, kterou království stále má. Rijád je sice vyvrhelem, ale zůstává vzhledem k okolnostem klíčovým hráčem.
Očekávaná zpráva CIA nepřinesla o mnoho víc než názor, že korunní princ Muhammad je příliš mocný na to, aby atentát provedený jeho nejdůvěryhodnějšími spolupracovníky osobně neschválil.
Sankce amerického ministerstva financí se týkaly pouze úderné jednotky vyslané do Istanbulu a zástupce šéfa rozvědky obviněného z její mobilizace, korunního prince se netýkají. Rijád dal totiž Washingtonu jasně najevo, že cenou za sankce proti princovi bude rozchod s USA. Američtí představitelé uznali, že taková cena by byla moc vysoká.
Kontrast prvních týdnů Trumpovy a Bidenovy administrativy ve vztahu k Saúdům nemůže být ve větší.
Trumpova první zahraniční cesta v r. 2017 vedla právě na Arabský poloostrov. Království se stalo ústředním aktérem regionálních her Trumpovy administrativy, hrází proti Íránu a patronem mírových dohod mezi Bahrajnem, Spojenými arabskými emiráty a Izraelem, které by nakonec mohly vést k formalizaci vazeb i v samotném Rijádu.
Po čtyřech letech se tak korunní princ znovu ocitl v centru skandálu, který považoval za ukončený. Vražda i následný fingovaný soudní proces s údernou jednotkou sice otřásl reputací korunního prince i Saúdské Arábie, po celou dobu však měl MBS podporu Donalda Trumpa, který v roce 2020 prohlásil: „Zachránil jsem mu zadek.“
Nová Bidenova administrativa však cítí ke korunnímu princi takovou nechuť, že se objevují návrhy, jak se postavit jeho případnému nástupu na saúdský trůn. Prozatím nejde o plán, ale jako možnost to zůstává na seznamu přání Bidenova týmu.
V Bidenově telefonickém rozhovoru se saúdským králem Salmánem se opět objevilo téma lidských práv, která Trump posměšně ignoroval. Už nebude fungovat systém beztrestnosti a směsi politických laskavostí a osobního prospěchu, který platil za Trumpa.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu stále vidí v MBS partnera, méně již spojence v Bidenovi. Oba se mohou dohodnout, že naoko budou stát na straně USA, ale k Íránu se budou i nadále chovat jako k regionální hrozbě, pokud se USA budou snažit vrátit Teherán k jaderné dohodě.
Spojenci i nepřátelé obou zemí budou vývoj bedlivě sledovat, podobně budou ostražití i nepřátelé korunního prince, včetně přívrženců Mohameda bin Najífa, muže, kterého vypudil z následnictví trůnu. On i všichni ostatní soupeři současného korunního prince byli nemilosrdně odstaveni. Hrůzná vražda v Istanbulu teď sice vážně poznamenala karty prince Mohameda, zatím mu ale nebrání v cestě na trůn. Tu možná zablokuje teprve Bidenova administrativa.
Psali jsme:
- Proč byl novinář Chášukdží zavražděn?
- USA oficiálně ukazují prstem na Mohammeda bin Salmána za zabití Chášukdžího
- CIA: vraždilo se na příkaz korunního prince
- Nový korunní princi Bin Salmán aneb saúdskoarabský hazard
Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.