Ruská vakcína má být součástí nové Putinovy geopolitiky, míní profesor Igor Pellicciari. Jak k vývoji očkování přispěla ruská vojenská mise v Bergamu?
Roberto Ciavatta, ministr zdravotnictví Republiky San Marino si v televizním vysílání italské stanice La7 postěžoval, že se jeho země snažila získat vakcínu proti Covid-19 schválenou unijní agenturou EMA všemi oficiálními kanály, ale neuspěla. „Proto jsme se obrátili na Ruskou federaci a získali přístup k dodávkám Sputniku,“ sdělil Ciavatta.
Jak uvedl 1. března italský list La Repubblica, v San Marinu bylo zahájeno podávání ruské vakcíny Sputnik V (bylo dodáno 7 500 dávek). Sergio Rabini, ředitel pro oblast zdravotnictví a sociálního zabezpečení uvedl „není třeba se obávat, vědecké důkazy nás uklidňují, je to vakcína, kterou používají i jiné země a vědecký časopis Lancet a Institut Spallanzani v Římě o ní mluví velmi dobře“. Mezi zdravotnickým personálem a pacienty staršími 75 let čekajícími na první dávku vládla pozitivní atmosféra: „Je to dobrá vakcína, nebojíme se, neuznání Evropskou lékovou agenturou (EMA) je pouze politickou otázkou.“
San Marino naléhavě potřebuje očkování, protože je obzvláště těžce zasaženo pandemií: statistický web Our World in Data ukazuje, že je to země, která dosud utrpěla nejvíce úmrtí ve vztahu k celkové populaci na celém světě. Do 3. března zemřelo na koronavirus 75 z přibližně 34 500 obyvatel – to odpovídá 221 úmrtím na 100 000 obyvatel, a tedy více než v České republice (195) nebo v Itálii (163).
Sputnik tedy pro San Marino přišel ve správný čas, ať už se schválením EMA nebo bez něj. Malá republika se připojuje k seznamu asi 30 zemí po celém světě, které používají ruskou vakcínu. Patří k nim i Maďarsko a zájem projevily Česká republika a Chorvatsko.
Nová studie v Argentině „potvrdila produkci neutralizujících protilátek v krvi 100 % lidí očkovaných přípravkem Sputnik V“. Výsledky byly prezentovány na technicko-vědeckém online setkání mezi vedením a výzkumnými pracovníky Národního ústavu pro infekční nemoci Spallanzani (INMI) v Římě, Národním epidemiologickým a mikrobiologickým výzkumným centrem Nikolaje Gamaleji a Ruským investičním fondem.
Jak se uvádí v prohlášení Institutu Spallanzani, „byly rovněž diskutovány aspekty týkající se vývoje a klinické implementace vakcíny Sputnik V a nových monoklonálních protilátek. V tomto ohledu se zvažuje vědecká spolupráce, která předpokládá sdílení údajů, biologických materiálů a technologií mezi těmito dvěma instituty. Ruský investiční fond zejména informoval o přenosu technologií do řady zemí mimo Ruskou federaci (včetně Indie, Číny, Jižní Koreje a Brazílie) a o své vůli jít podobnou cestou také v Itálii.“
Bude se Sputnik vyrábět v Itálii?
Alessio D’Amato z odboru zdraví a integrace sociálně-zdravotní péče regionu Lazio oznámil, že „zde bude možná produkce a nákup Sputniku. Máme výrobní kapacitu jak pro vakcíny mRNA, tak pro vakcíny, jako je ta ruská, s ohledem na kterou byl vytvořen důležitý vědecký vztah s Moskvou a v nadcházejícím období bude podepsána technicko-vědecká dohoda. V polovině měsíce si všichni očkovaní občané (v Laziu asi půl milionu lidí) budou moci stáhnout osvědčení o očkování a to i s ohledem na budoucí rozhodnutí Evropské unie.“
Nová Putinova geopolitika: nejdříve plyn, nyní vakcína
Igor Pellicciari, profesor na univerzitě v Urbinu, vysvětluje, jak Sputnik V přepisuje mapu spojenectví a jaké bylo využití ruské mise v Bergamu v březnu 2020.
Vakcína byla koncipována jako soft power produkt hlavně pro export. To dokazuje tempo kampaně distribuce vakcín, která je rychlejší v zahraničí než v Rusku, stejně jako exponenciální růst dohod uzavřených Moskvou s cílem usnadnit decentralizaci výroby Sputniku v přijímajících zemích (zdá se, že některé italské regiony se rovněž ubírají tímto směrem povzbuzeny vědeckou podporou, která dorazila z římského Institutu Spallanzani).
Ruští vojáci v Bergamu
V absolutním zmatku první pandemické fáze rozdělil příchod armády z Moskvy do Itálie (členské země NATO) mnoho pozorovatelů na zastánce a odpůrce zásahu.
Odvádělo je to od úvahy, že vysláním elitních orgánů pro bakteriologický výzkum získali Rusové předběžný a přímý přístup k původním virovým sekvencím v Bergamu a Brescii. Umožnilo jim to shromažďovat cenná biologická data pro vývoj jejich vakcín několik měsíců před velkými farmaceutickými koncerny (Big-Pharma).
Stejné západní předsudky se opakovaly v ruském oznámení o objevu Sputniku V. Ruská vakcína, která byla vítána chladně a s jistou ironií, byla obviněna z toho, že byla spěšně vypuštěna, aniž by podstoupila odpovídající testování.
Dnes, i když Lancet uznává její účinnost, víme (jak uvedl web Formiche v srpnu 2020), že ruská vakcína byla pravděpodobně vyvinuta a testována ve vojenských prostředích s tradičně uchovávanými tajnými protokoly, o kterých se toho nikdy dost nedozvíme, píše v závěru svého příspěvku Pellicciari.
Psali jsme:
- Lidé viní z pomalé očkovací kampaně hlavně EU a politiky, tvrdí průzkum
- Rakousko plánuje novou vakcínovou alianci, EMA je příliš pomalá
- Argentina hodlá vyrábět ruskou vakcínu
- Sputnik V a protiruská hystéria na Slovensku
- Chorvatsko jedná o nákupu ruské vakcíny, Slovensko o něm uvažovalo a Brusel se diví
- Vakcína jako politické hřiště velmocí
- Globální vakcinační plán je nutností, míní Guterres
- Sputnik V je vědecké a politické vítězství Ruska
- Studie potvrzuje vysokou účinnost ruské vakcíny
- Maďarsko zase proti proudu. Obdrželo 6000 ruských vakcín
- Maďarsko zakoupilo ruskou vakcínu na testování
Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.