Rusko a Čína plánují výzkumnou stanici na Měsíci

Čína a Rusko uvedly, že postaví lunární výzkumnou stanici, což znamená začátek nové éry vesmírné spolupráce mezi oběma zeměmi.

9. března podepsali Čang Kche-ťien, vedoucí Čínského národní vesmírné agentury (CNSA), a Dmitrij Rogozin (generální ředitel státní kosmické společnosti Roskosmos) Memorandum o porozumění mezi čínskou a ruskou vládou ohledně spolupráce při výstavbě Mezinárodní lunární výzkumné stanice (ILRS – International Lunar Research Station).

Stanice by mohla být k dispozici i jiným zemím, zatím není stanoven žádný časový harmonogram její výstavby. Projekt je popsán jako komplexní vědecká experimentální základna se schopností dlouhodobého autonomního provozu. Stanice by byla postavena na měsíčním povrchu a/nebo na měsíční oběžné dráze, kde se budou provádět vědecké výzkumné činnosti (např. měsíční průzkum a využití, měsíční pozorování, základní vědecké experimenty a technické ověřování).

Rusko se snaží dohnat USA

Rusko se touto dohodou zjevně snaží dohnat USA a Čínu v kosmickém cestování. Doposud úspěšně přistály na Měsíci pouze Spojené státy. Bývalý Sovětský svaz však na zemský satelit vyslal několik bezpilotních sond.

Čína dokončila svoji první měsíční misi v roce 2013 a v roce 2018 byla ČLR první zemí, která přivedla rover na odvrácenou stranu Měsíce. V dubnu 2019 čínská vesmírná agentura oznámila, že v příštích deseti letech postaví měsíční stanici na jižním pólu Měsíce. Lidová republika již letos řídila misi na Marsu. Země investovala miliardy do svého vesmírného programu.

Rusko se účastní mezinárodní vesmírné stanice ISS s USA a dalšími zeměmi. Spolupráce mezi NASA a Roskosmosem by mohla skončit za několik let. Rusko ztratilo monopol na lety s posádkou na ISS poté, co soukromá americká vesmírná společnost SpaceX poprvé přivedla astronauty na vesmírnou stanici.

Mezinárodní zájem o Měsíc v posledních letech opět vzrostl. Země jako IndieIzrael také zahájily bezpilotní lunární mise. Americká vesmírná agentura NASA chce nejpozději do roku 2024 poslat astronauty na Měsíc znovu. Podle Rogozina budou od roku 2028 na Měsíc zavedeny mise s posádkou.

Psali jsme:

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.