Ruská vakcína vyvolává dlouhodobě kontroverze a právě proto se italský štáb vypravil přímo k prameni – do továrny, kde se Sputnik vyrábí a za ředitelem Gamalejova Institutu Alexanderem Gincburgem.
Italský štáb televize RAI zjistil, že inspekce agentury EMA proběhne až v polovině května, takže na evropský Sputnik bude nutné muset počkat alespoň dva měsíce. Reportáž, prostřednictvím exkluzivních rozhovorů s Alexanderem Gincburgem a s nejvyššími manažery, ukáže, proč Sputnik V není v Evropě jen otázka vědecká, ale také komplexní geopolitická hra; odhalí reálnou výrobní kapacitu ruských továren a odpoví na otázku, kterou si všichni kladou: Je Sputnik skutečně řešením evropských problémů?
V rámci našeho informačního servisu přinášíme krátkou ukázku z reportáže, její přepis v italštině je k dispozici zde.
Kolem Sputniku panuje mnoho nejasností. Proto se italský štáb vypravil přímo do Ruska, a jak uvedl moderátor pořadu, bylo pro ně jednodušší se dostat tam (za to vděčí vládním úřadům), než hovořit s agenturou EMA.
Italům byl umožněn vstup do továrny R-Pharm v Jaroslavli, kde se Sputnik vyrábí.
U vstupu do továrny se museli italští reportéři nechat otestovat na Covid-19 a z bezpečnostních důvodů mohli točit jen na některých místech a po dobu 2 hodin. Továrnu je možné navštívit jen se speciálním povolením od ruské vlády. Ředitel výroby Oleg Gontarev vysvětluje postup výroby vakcíny a ukazuje, jak jsou flakony sterilizovány při teplotě 320 stupňů a v dalším procesu se plní vakcínou.
Zde v Jaroslavli se vyrábí veškeré komponenty pro vakcínu a také „suchá“ verze vakcíny (jedná se o tzv. lyofilizaci), která by mohla vyřešit potíže s přepravou a skladováním. Gontarev říká, že aktuálně lze vakcínu Sputnik V skladovat při mínus 18 stupních, ale lyofilizovaná forma by mohla odolat teplotám mezi 2 až 6 stupni. Zatím je tato varianta v procesu registrace.
Prozatím nemůže být Sputnik využíván v celé Evropě, dokud nebude schválen agenturou EMA. Ta musí ověřit platnost vědeckých dat a respektování protokolů kvality výrobních procesů.
Ředitel Gamalejova Institutu Alexander Gincburg v reportáži uvedl: „Až dosud jsme neměli kontakty s unijní agenturou EMA či americkým úřadem FDA. Agentuře EMA dáme veškeré podklady.“ Sputnik V se stal v srpnu 2020 první registrovanou vakcínou proti Covidu-19. Ale podán byl už v březnu téhož roku, aniž by se vyčkalo na testy.
Vedoucí laboratoře Gamalejova Institutu Vladimir Goušin v reportáži říká: „V této místnosti jsme vyvinuli první prototyp adenoviru pro Sputnik, bylo to v únoru 2020.“ Vedoucí technologie Alexander Semichin potvrdil, že vakcínu vyzkoušeli na sobě. „Máme s touto platformou velké zkušenosti,“ říká.
„To by v Evropě nebylo možné,“ reaguje reportér. Na to Semichin odpověděl: „Nemohli jsme si dovolit ztratit lidi kvůli nákaze. Tak se 90 % zaměstnanců Gamalejova Institutu rozhodlo nechat se naočkovat ještě před testováním vakcíny. A jak vidíte, všichni jsme tady.“
Dvoustranné dohody jsou lepší
Alexander Gincburg dále v reportáži sdělil: „Ruská federace je připravena podat všechny informace. Zda tyto informace uspokojí formální standardy agentury EMA, to nevím. Můj názor je takový, že pro dodávky Sputniku evropské populaci jsou užitečnější dvoustranné dohody s jednotlivými státy, než s byrokratickými aparáty jako je EMA.“
Vzhledem k tomu, že Rusko není schopné vyrábět Sputnik ve velkých množstvích, nabízí svoji technologii ostatním zemí, které by si pak vakcínu vyráběly samy. Na rozdíl od Západu, kdy bohaté země odmítly zrušení patentových práv na vakcíny proti Covid-19 (psali jsme zde), Rusko nedělá s vakcínou tajnosti.
Rusové o očkování nestojí?
Z italské reportáže ovšem vyplynulo, že obyvatelé státu, který vakcínu má, nejeví o očkování velký zájem. Očkování běží v Rusku od prosince 2020, nejsou dané kategorie, které by měly mít přednost. Stačí se zaregistrovat v ambulanci nebo jsou např. k dispozici očkovací místa v obchodních centrech. Kdokoli chce, může se tam nechat naočkovat bez předchozí registrace.
Ze záběrů to vypadá, jako by v Rusku žádný virus nebyl. Nejsou zde opatření, zákazy vycházení a roušky nejsou povinné. Podle průzkumů Centra Levada jen jeden Rus ze tří je ochoten se nechat naočkovat.
Pozn. red.: Podle údajů webu worldometers mělo být v Rusku k 13. dubnu 4 657 883 potvrzených případů a 103 601 zemřelých v souvislosti s koronavirem.
Aktuálně je Sputnik autorizován v 60 zemích. Nově byl schválen v Indii pro nouzového použití na základě výsledků klinických studií v Rusku a pozitivních dat dalších místních klinických studiích fáze III prováděných v Indii ve spolupráci s laboratořemi Dr. Reddy‘s, uvedl web sputnikvaccine.com.
Ruský přímý investiční fond (Russian Direct Investment Fund – RDIF) navázal partnerství s řadou předních indických farmaceutických společností na výrobu přípravku Sputnik V, který bude zajišťovat jak očkování populace v Indii, tak globální distribuci ruské vakcíny. V Indii bude ročně vyrobeno více než 850 milionů dávek přípravku Sputnik V, což je dostatečné množství pro očkování více než 425 milionů lidí po celém světě.
Psali jsme:
- EMA si posvítí na Sputnik
- Rusko agentuře EMA dovolí vstoupit do továren, kde se vyrábí Sputnik V
- Sputnik V je vědecké a politické vítězství Ruska
- Sputnik V je nová ruská měkká síla
- Vakcína jako politické hřiště velmocí
- Sputnik V a EU aneb Jak si pod sebou řezat větev
- Sputnik V chce vyrábět už i Švédsko
- Bělorusko začalo s výrobou vakcíny Sputnik V
- Argentina hodlá vyrábět ruskou vakcínu
- V Německu sílí hlasy pro nasazení Sputniku V
- Sputnik V se bude vyrábět v Itálii
Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.