Konzervativní političce, která v listopadu 2019 s podporou armády přijala úřad prezidenta Bolívie, hrozí trest 12 let odnětí svobody.
Jeanine Áñezová čelí obvinění, že zorganizovala sesazení svého předchůdce v úřadu Evo Moralese. Soudní proces s bývalou prozatímní prezidentkou, který probíhá ve správním hlavním městě La Paz, byl minulý týden pozastaven soudem.
Soudní líčení se konalo 10. února a kvůli pandemickým omezením probíhalo distančně. Po několika intervencích a technických selháních požádali právníci bývalé prezidentky, aby se proces konal osobně. Soud jim vyhověl a proces odložil, nové datum líčení ale nestanovil.
Čtyřiapadesátiletá konzervativní politička je už 11 měsíců ve vyšetřovací vazbě a mohla by být, pokud ji soud shledá vinou z protiústavního převzetí prezidentského úřadu v listopadu 2019, odsouzena ke 12 letům vězení.
Áñezová obvinění popřela a tvrdí, že je obětí politického pronásledování. „Převzala jsem prezidentskou funkci v Bolívii, aniž bych o to žádala, aniž bych o to usilovala a mnohem méně to očekávala… s jediným posláním vypsat nové volby a uklidnit zemi zmítající se v křečích,“ prohlásila krátce před jednáním soudu.
Před soudní budovou probíhaly protesty zastánců bývalé prezidentky, kteří trvají na ústavnosti jejího nástupu do úřadu, i jejích kritiků z řad Moralesova Hnutí za socialismus, kteří tvrdí, že šlo o puč.
Pozorovatelé tvrdí, že žalobci jsou v tomto procesu vláda, státní zástupce a Kongres – ti všichni jsou ovládáni vládnoucí stranou Hnutí za socialismus. Například politolog Carlos Cordero míní, že se jedná o precedentní politický proces, který zavede sankce pro všechny, kteří se postavili proti Hnutí za socialismus v době jeho krize.
Áñezová je však kvůli dvěma incidentům z listopadu 2019, při nichž bylo během střetů s policií zabito 22 lidí, obviněna také z genocidy. Oběťmi byli Moralesovi příznivci. Skupina expertů pověřená vládou a Meziamerickou komisí pro lidská práva uvedla, že lidé byli zabiti při „masakrech“ prováděných bezpečnostními složkami.
Bývalá prozatímní prezidentka ve středu držela proti právnímu procesu, který je podle ní plný nesrovnalostí, protestní hladovku. V srpnu loňského roku se pokusila ve vězení o sebevraždu, o čemž jsme naše čtenáře informovali.
Psali jsme o dění v Bolívii: