Podle novinářky Stefanie Mauriziové jedinou silou, která dnes může Juliana Assange zachránit, je soudržnost veřejného mínění.
Italská pracovní komora CGIL Reggio Emilia nedávno umožnila upořádání veřejné přednášky a diskuse na téma „Assangeův život visí na vlásku. Proč ho musíme zachránit“. Hlavní protagonistkou akce byla italská investigativní novinářka Stefania Mauriziová, která se snaží zvýšit povědomí veřejnosti a v rámci investigativní práce najít účinné nástroje a způsoby, jak zabránit vydání Juliana Assange do USA a dosáhnout jeho propuštění.
Mauriziová ve spolupráci s mezinárodním mediálním týmem od roku 2009 spolupracovala s Julianem Assangem a jeho organizací WikiLeaks na zveřejňování všech tajných dokumentů, od válečných deníků z Afghánistánu, amerických diplomatických depeší (Cablegate) a tajných spisů vězňů z Guantánama (GitmoFiles) až po odhalení o evropské misi v Libyi proti pašerákům migrantů a špehování francouzských a evropských představitelů Národní bezpečnostní agenturou (NSA).
Pracovala s americkým novinářem Glennem Greenwaldem na přísně tajných spisech Edwarda Snowdena pro Itálii a vedla novinářský výzkum pro investigativní dokumentární film „Snowdenův velký útěk“ pro německou veřejnoprávní televizi NDR a dánskou veřejnoprávní televizi DR.
Je také autorkou knihy „Il potere segreto. Perché vogliono distruggere Julian Assange e Wikileaks“ (Tajná moc. Proč chtějí zničit Juliana Assange a WikiLeaks), která vyšla v roce 2021.
Stefania Mauriziová pracovala jako investigativní novinářka pro deník La Repubblica a týdeník L’Espresso, nyní píše pro Il Fatto Quotidiano. Ve své prezentaci zdůraznila, jak nejistá a podmíněná je dnes svoboda tisku, což ztěžuje investigativní žurnalistiku. A je stále obtížnější bránit autentické informace, protože jsou podmíněny politickými a ekonomickými mocenskými skupinami.
Investigativní žurnalistika má podle novinářky zásadní význam pro zdraví státu a jeho demokracie. Demokracie a svoboda tisku jsou dvě hodnoty, které musí existovat vedle sebe, jinak se státy výrazně přiblíží diktatuře.
Záznam z přednášky je dostupný zde v italštině.
Psali jsme:
- Mexický prezident píše Bidenovi: znovu nabízí Julianu Assangeovi azyl
- Bundestag odsoudil pronásledování Juliana Assange jako útok na svobodu tisku
- Po výroku Patelové byl Julian Assange umístěn do speciální cely
- Vydání Assange do USA bude dalším krokem k tyranii
- Australská vláda je pod tlakem, aby pro Assange udělala víc
- Assange má místo v dějinách žurnalistiky už zajištěno
- Černý den pro svobodu tisku
- Julian Assange: Kolik času zbývá?
- Britský soudní příkaz přibližuje Juliana Assange k vydání do USA
- Případ Juliana Assange představuje mrazivý precedens
Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.
Ilustrační foto: Anthony Crider, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons