Zatímco evropské hutě zavírají, Indonésie vidí skvělou příležitost

Pokračující energetická krize donutila hutě v Číně a Evropě omezit výrobu. To může být šance pro jiné hráče.

„Současná krize podkopává obchodní model několika energeticky náročných odvětví, která jsou páteří celých průmyslových hodnotových řetězců. To znamená konkrétní rizika pro pracovní místa s vysokou hodnotou, investice a know-how v Evropě ve prospěch třetích zemí, které těží z mnohem nižších cen energie a nesdílejí stejnou úroveň klimatických ambicí,“ uvedl Axel Eggert, generální ředitel Evropského sdružení výrobců oceli (EUROFER).

Desítky závodů v nejrůznějších odvětvích, jako je ocelářství, hliníkárenství, výroba hnojiv a samotná energetika, byly nuceny ukončit činnost, protože kvůli vysokým cenám plynu a elektřiny jsou jejich podniky ztrátové. Více než polovina evropských hliníkáren již byla postižena energetickou krizí. Podle Eurometaux EU dočasně přišla o 650 000 tun primární hliníkové kapacity, což představuje přibližně 30 % její celkové kapacity.

Kromě hliníku je další důležitou komoditou nikl a jeho výroba. Odstávky hutí v místech, jako je Evropa a Čína, činí z Indonésie atraktivní alternativu, ta je totiž jedním z největších světových producentů niklu.

Nikl hraje důležitou roli v bateriích a tudíž také v elektromobilitě. Zde má Indonésie velké ambice, protože poté, co v 90. letech minulého století prohrála s Thajskem v rámci boomu výroby automobilů v jihovýchodní Asii, je odhodlána stát se lídrem regionu v oblasti výroby elektromobilů.

Listopadový summit G20 na Bali bude pro Indonésii příležitostí prodat své atributy jako komplexní dodavatelský řetězec pro elektromobily, od svých zásob niklu – největších na světě – až po výrobu baterií a konečných zařízení. Je tu ovšem háček…

Indonéské odvětví niklu je obzvláště náročné na emise uhlíku a škodlivé pro životní prostředí. To představuje nepříjemnou výzvu pro výrobce elektromobilů, kteří jsou pod tlakem, aby ve svých dodavatelských řetězcích zvládali environmentální, sociální a správní otázky. Zdá se však, že indonéská vláda a investoři, kteří se vrhají do odvětví niklu v této zemi, jsou ochotni tyto obavy o životní prostředí přehlížet.

Psali jsme:

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.