Bez transformačních změn, jako byla asijská zelená revoluce, budou africké potravinové systémy nadále brzdit lidský rozvoj.
Globální potravinové systémy byly v posledních letech zasaženy překrývajícími se krizemi. Mezi ně patří především pandemie covid-19, rusko-ukrajinská válka a extrémní výkyvy počasí v důsledku změny klimatu. Ty vedly k nucené migraci, ztrátě zaměstnání, klimatickému stresu, ztrátě biologické rozmanitosti a hospodářské nestabilitě, napsali Edward Mabaya, Robert B. Richardson a Thomas Jayne pro The Conversation.
V Africe, kde žije 1,5 miliardy lidí, tyto otřesy a stresové faktory zpomalily – nebo dokonce zvrátily – desetiletí trvající pokrok ve zlepšování potravinové bezpečnosti a výživy. Například 37 milionů lidí v oblasti Velkého afrického rohu čelí akutnímu hladu v důsledku jednoho z nejhorších such v regionu za poslední desetiletí.
Tyto četné krize donutily svět uznat, že zlepšení výživy a potravinové bezpečnosti vyžaduje odolnější globální a národní potravinové systémy. Potravinové systémy jsou souhrnem aktérů a interakcí v rámci potravinového řetězce – od dodávek vstupů a výroby přes dopravu, zpracování, maloobchod, velkoobchod, přípravu, spotřebu a likvidaci.
Jak je uvedeno v Cílech udržitelného rozvoje (SDG2), cesta k potravinovému a nutričnímu zabezpečení Afriky má jasný cíl – nulový hlad. Cílem je zajistit do roku 2030 přístup k bezpečným, výživným a dostatečným potravinám pro všechny lidi.
Nedávno vydaná zpráva o stavu zemědělství v Africe zkoumá pokrok kontinentu v oblasti potravinové a nutriční bezpečnosti.
Zprávu, která má šest klíčových témat, jsme spoluvydali. Představuje plán, jak se rychleji dostat k cíli a zároveň se přizpůsobit měnícímu se prostředí. Naše zpráva se shodovala se Světovým dnem potravin 2022, jehož tématem jsou bezpečnější potraviny, lepší zdraví.
Bez transformačních změn, jako byla asijská zelená revoluce, budou africké potravinové systémy nadále brzdit lidský rozvoj. Budou také nadále nadměrně závislé na dovozu potravin. Bez důrazné snahy o udržitelné zemědělské postupy budou potravinové systémy kontinentu zhoršovat ničení životního prostředí. Je třeba přijmout naléhavá opatření k předvídání megatrendů, shromáždit politickou vůli, mobilizovat investice a posílit kapacity.
Pět způsobů transformace afrických potravinových systémů
Potřeba skutečného účtování nákladů
Odborníci na rozvoj pracující v Africe potřebují skutečné nákladové účetnictví pro naše potravinové systémy. Měly by výslovně zohledňovat všechny environmentální a sociální důsledky a důsledky pro lidské zdraví, které jsou spojeny se způsobem organizace potravinových systémů. Například 74 % růstu zemědělské produkce v subsaharské Africe od roku 2000 bylo dosaženo rozšířením ploch a pouze 26 % zvýšením výnosů. To zdaleka není ideální. Spoléhání se na rozšiřování ploch vedlo k masivní přeměně lesů a pastvin na ornou půdu. Výsledkem jsou značné škody na přírodních zdrojích a ekosystémových službách v regionu.
Rámec pro účtování skutečných nákladů stanoví náklady tohoto přístupu. Vedl by k uznání, že technické inovace jsou důležité pro zlepšení výnosů na stávající zemědělské půdě. Ukázalo by se, že se jedná o udržitelnější přístup k růstu produkce, lepšímu zdraví a lepší výživě.
Předvídání megatrendů
Africké vlády musí být připraveny na velké demografické, hospodářské, environmentální a sociální trendy, které formují potravinové systémy kontinentu. Mezi ně patří:
- rychlý růst populace, související nedostatek půdy a rychle rostoucí ceny pozemků
- rychle rostoucí poptávka po potravinách v důsledku rychle rostoucích městských oblastí, zvyšujících se příjmů a kupní síly
- častější a intenzivnější poruchy počasí spojené se změnou klimatu
- globální zdravotní krize, hospodářské poruchy a občanské konflikty, jako je rusko-ukrajinská válka
- technické inovace v digitálním zemědělství
Potravinové systémy v Africe se v reakci na tyto faktory nadále vyvíjejí. Potravinářské politiky a investiční strategie se také musí změnit.
Úloha vedení
Vedení je nezbytné pro využití kolektivního úsilí, sdílené odpovědnosti, zapojení zúčastněných stran a politické vůle k transformaci potravinových systémů.
Političtí lídři mohou buď přidat plyn, nebo šlápnout na brzdu. Složitá povaha našich potravinových systémů vyžaduje, aby klíčové subjekty, včetně vlád jednotlivých států, mezinárodních agentur, občanské společnosti, organizací zemědělců a soukromého sektoru, spolupracovaly na dosažení společného cíle.
Vlády a regionální orgány stojí v centru intervencí v oblasti potravinových systémů.
Mezera v investicích
Financování je palivem potřebným k urychlení transformace. Podle nedávných odhadů poradenské společnosti New Growth International, která se zabývá poradenstvím v oblasti řízení, vyžaduje transformace potravinových systémů v Africe až 77 miliard dolarů ročně z veřejného sektoru a až 180 miliard dolarů ze soukromého sektoru.
Mobilizace financování ve velkém měřítku vyžaduje, aby africké vlády:
- definovaly priority
- zavázaly se k financování prioritních akcí
- zlepšily koordinaci mezi vládním a soukromým sektorem
- zajistily řádnou správu věcí veřejných a odpovědnost
Kapacity a schopnosti
Afrika musí investovat do domácích lidských, institucionálních a systémových kapacit a schopností. Úsilí o rozvoj kapacit by se mělo řídit sedmi základními zásadami: odpovědnost a vedení země, soulad s národními potřebami a prioritami, využívání národních systémů a místních odborných znalostí, bez taktiky typu „jedno univerzální řešení“, víceúrovňové přístupy a vzájemná odpovědnost.
Všímáme si také toho, že i když se kapacita zemědělského výzkumu mezi lety 2000 a 2016 zvýšila o 90 %, došlo k poklesu veřejných investic do systémů zemědělského výzkumu. To ohrožuje schopnost Afriky přizpůsobit nejnovější technologie místním podmínkám.
Výzva k akci
Je naléhavě nutné transformovat africké a globální potravinové systémy tak, aby byly odolnější a udržitelnější. Neúspěch nepřipadá v úvahu.
Transformace bude vyžadovat koordinovaný přístup vlád, rozvojových partnerů, soukromého sektoru a občanské společnosti. Je načase uvést do praxe pečlivě navržené strategie, politické reformy a investiční plány, na které upozorňuje nejnovější zpráva.
Autoři: Edward Mabaya (výzkumný profesor, Cornellova univerzita), Robert B. Richardson (profesor udržitelného rozvoje, Michiganská státní univerzita), Thomas Jayne (profesor Nadace MSU, ekonomika zemědělství, potravinářství a zdrojů, Michiganská státní univerzita)
Zdroj: The Conversation, „Towards zero hunger in Africa: 5 steps to achieve food security“ (17.10.2022)
Psali jsme:
- Tuniská revolta: za hlad a bídu může prezident
- OSN: až 345 milionům lidí hrozí hladomor
- Demonstranti v Nairobi požadují od bohatých zemí odškodnění za sucho
- Japonsko a africké země jednaly o budoucnosti Afriky na konferenci v Tunisu
- Afrika: Více hnojiv pro zahnání hladu
- Jak se nadnárodní společnosti v Africe vyhýbají daním a co by se mělo změnit
- Afrika přijde ročně o skoro 89 miliard dolarů díky nelegálním finančním tokům
- Chudoba způsobuje odlesňování napříč africkým kontinentem
Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.