Argentina prý zvažuje nákup ruských ropných a energetických produktů

Ruský ambasador v Buenos Aires hovořil o perspektivách vzájemných vztahů obou zemí.

Argentina je otevřená obchodním vztahům s Ruskem a má zájem o nákup jeho ropných produktů a rozvíjení bilaterálních vztahů, řekl v rozhovoru pro argentinský list El Cronista ruský velvyslanec v Argentině Dmitrij Feoktistov.

„Oceňujeme, že vaše země nedodržuje sankce uvalené Spojenými státy a jejich spojenci,“ řekl Feoktistov v rozhovoru a dodal, že Moskva je připravena na diskuzi o možné spolupráci. Velvyslanec zdůraznil potřebu posílit dvoustranné vztahy mezi Ruskem a Argentinou.

Vztahy obou zemí mají mít podle Feoktistova dobrý potenciál. Velvyslanec zmínil nedávné kontakty mezi Buenos Aires a Moskvou ohledně nákupu ruských ropných produktů.

„Zástupci argentinské administrativy nám při svých kontaktech objasnili, že by měli zájem o nákup energetických zdrojů z Ruska,“ řekl Feoktistov v rozhovoru.

Moskva je otevřena konstruktivnímu zvažování jakýchkoli vzájemně prospěšných iniciativ. Podle velvyslance nic nebrání spolupráci mezi oběma zeměmi, pokud Argentina trvá na svém postoji, že jednostranná omezení nejsou v souladu s mezinárodním právem, a nebojí se sekundárních sankcí.

Ke vzájemným vztahům obou zemí Feoktistov sdělil, že Moskva „předpokládá, že argentinské orgány samy určují národní zájmy své země a sledují zahraničněpolitický kurz, který se jim zdá nejvhodnější.“ Naznačil, že rusko-argentinské vztahy nečelí žádným zatížením v minulosti a připomenul ruskou pomoc v souvislosti s pandemií (rychlé poskytnutí ruské vakcíny Sputnik V Argentině): „Nežádáme nic na oplátku, s pochopením přijmeme jakékoli rozhodnutí o další spolupráci s Ruskou federací.“

Ruský velvyslanec nicméně také v rozhovoru řekl, že Moskva doufá, že Argentina „bude odolnější vůči tlaku Západu“ a také dodal, že Moskva rozumí tomu, že „Buenos Aires je pod silným protiruským politickým tlakem“ ze strany západních zemí.

Ilustrační foto: Autor – By Casa Rosada (Argentina Presidency of the Nation), CC BY 2.5 ar.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.