Poprvé v jednadvacátém století poklesl růst reálných mezd do záporných hodnot a zároveň se nadále prohlubuje rozdíl mezi růstem reálné produktivity a růstem reálných mezd, uvádí se ve zprávě Mezinárodní organizace práce (ILO).
Vydání zprávy Global Wage Report 2022–23 o světových mzdách ukazuje, že mzdy a kupní síla domácností byly v posledních třech letech značně sníženy, nejprve v důsledku pandemie COVID-19 a poté, když se světová ekonomika začala z této krize zotavovat, v důsledku celosvětového růstu inflace.
Dostupné údaje za rok 2022 naznačují, že rostoucí inflace způsobuje, že růst reálných mezd se v mnoha zemích propadá do záporných čísel, což snižuje kupní sílu střední třídy a obzvláště tvrdě dopadá na nízkopříjmové skupiny. Tato krize životních nákladů navazuje na výrazné ztráty celkových mzdových nákladů pracovníků a jejich rodin během krize COVID-19, které měly v mnoha zemích největší dopad na nízkopříjmové skupiny.
Pokud nebudou přijata odpovídající politická opatření, může v blízké budoucnosti dojít k prudkému snížení reálných příjmů pracovníků a jejich rodin a k nárůstu nerovnosti, což ohrozí hospodářské oživení a případně podnítí další sociální nepokoje.
Celosvětový vývoj mezd
V kontextu inflace ukazují předběžné údaje za první polovinu roku 2022 nápadný pokles reálných měsíčních mezd. Zpráva odhaduje, že globální měsíční mzdy v prvním pololetí roku 2022 reálně poklesly na -0,9 %, což je první záporný globální růst mezd zaznamenaný od prvního vydání zprávy Global Wage Report v roce 2008. Pokud se z výpočtů vyloučí Čína, kde je růst mezd vyšší než ve většině ostatních zemí, odhaduje se pokles reálných mezd ve stejném období na -1,4 %. Mezi zeměmi G20, které představují přibližně 60 % světových zaměstnanců, se odhaduje, že reálné mzdy v první polovině roku 2022 ve vyspělých ekonomikách klesly na -2,2 %, zatímco růst mezd v rozvíjejících se ekonomikách se zpomalil, ale zůstal kladný a činil 0,8 %. To jasně naznačuje, že nominální mzdy v mnoha zemích nebyly v první polovině roku 2022 dostatečně upraveny, aby kompenzovaly růst životních nákladů.
Toto snížení reálných mezd se přidává k významným ztrátám mezd, které pracovníci a jejich rodiny utrpěli během krize COVID-19. Ačkoli se průměrná mzda v roce 2020 celosvětově zvýšila o 1,5 % a v roce 2021 o 1,8 %, nárůst v roce 2020 na vrcholu pandemie byl z velké části způsoben ztrátou pracovních míst a změnou ve složení zaměstnanosti v některých velkých zemích, jako jsou Spojené státy americké. V těchto zemích většina těch, kteří během pandemie přišli o práci, a tedy i o výdělek, byli zaměstnanci s nízkou mzdou, zatímco jejich lépe placení kolegové zůstali zaměstnaní, čímž se odhadovaná průměrná mzda zvýšila. V důsledku tohoto „kompozičního efektu“ v některých zemích průměrná reálná mzda ve vyspělých ekonomikách skupiny G20 v roce 2020 vyskočila o 1,7 %, což je nejvyšší zaznamenaný růst mezd za mnoho let, ale v roce 2021 se pak zvýšila o mnohem méně, a to o 0,4 %. V rozvíjejících se ekonomikách G20, kde se nepříznivý dopad krize COVID-19 projevil výrazněji ve mzdách a odpracovaných hodinách než v počtu zaměstnaných osob, se růst průměrné reálné mzdy zpomalil z 3,4 % v roce 2019 na 2,4 % v roce 2020 a poté se v roce 2021 opět zvýšil na 4,5 %.
Vývoj mezd v regionech
Lze vysledovat následující regionální mzdové trendy:
V Severní Americe (Kanada a Spojené státy) se v roce 2020 velmi výrazně projevil efekt složení, kdy průměrná reálná mzda náhle vzrostla o 4,3 %. Růst mezd pak v roce 2021 sklouzl na 0 % a v první polovině roku 2022 klesl na -3,2 %.
V Latinské Americe a Karibiku se také velmi výrazně projevil efekt složení, kdy reálné mzdy v roce 2020 vzrostly o 3,3 %. Růst mezd se poté snížil na -1,4 % v roce 2021 a -1,7 % v první polovině roku 2022.
V Evropské unii, kde programy udržení pracovních míst a mzdové dotace do značné míry chránily zaměstnanost a úroveň mezd během pandemie, se růst reálných mezd v roce 2020 zpomalil na 0,4 %, v roce 2021 se zvýšil na 1,3 % a v první polovině roku 2022 klesl na -2,4 %.
Ve východní Evropě se růst reálných mezd zpomalil na 4,0 % v roce 2020 a 3,3 % v roce 2021 a v první polovině roku 2022 klesl na -3,3 %.
V Asii a Tichomoří se růst reálných mezd v roce 2020 zpomalil na 1,0 %, v roce 2021 se zvýšil na 3,5 % a v první polovině roku 2022 opět zpomalil na 1,3 %.
Ve střední a západní Asii se růst reálných mezd v roce 2020 snížil o -1,6 %, v roce 2021 výrazně oživil a v první polovině roku 2022 zpomalil na 2,5 %.
V Africe údaje naznačují prudký pokles růstu reálných mezd o -10,5 % v roce 2020 a následně růst reálných mezd o -1,4 % v roce 2021 a -0,5 % v první polovině roku 2022.
V arabských zemích je vývoj mezd nejistý, ale odhady ukazují na nízký růst mezd o 0,8 % v roce 2020, 0,5 % v roce 2021 a 1,2 % v roce 2022.
Větší dopad inflace na kupní sílu osob s nízkou mzdou
O růstu inflace se často hovoří jako o součásti narativu, který naznačuje, že růst životních nákladů je pro všechny domácnosti stejný. Zpráva však ukazuje, že rostoucí inflace může mít větší dopad na životní náklady domácností s nižšími příjmy. Je tomu tak proto, že tyto domácnosti vynakládají většinu svého disponibilního příjmu na základní zboží a služby, u nichž obecně dochází k většímu růstu cen než u položek, které nejsou nezbytné.
Například v Mexiku vydají domácnosti v dolním decilu (nejnižších 10 %) příjmového rozdělení 42 % svých příjmů na potraviny, zatímco domácnosti v horním decilu pouze 14 %. Srovnání vývoje cen různých skupin položek s vývojem obecného indexu spotřebitelských cen (CPI – consumer price index) pro přibližně 100 zemí ze všech regionálních skupin ukazuje, že ceny potravin, bydlení a dopravy rostly rychleji než obecný CPI. Na základě odhadu změny životních nákladů mezi lety 2021 a 2022 na jednotlivých decilech příjmového rozdělení domácností zpráva zjistila, že nárůst životních nákladů u domácností s nízkými příjmy může být o 1 až 4 procentní body vyšší než u domácností s vysokými příjmy.
To znamená, že i kdyby byly mzdy upraveny tak, aby kompenzovaly růst průměrných životních nákladů měřených indexem spotřebitelských cen, domácnosti s nízkými příjmy by v mnoha zemích stále trpěly snížením kupní síly mezd zaměstnanců.
Inflace snižuje kupní sílu minimální mzdy
Minimální mzda je celosvětově hojně využívaným nástrojem na ochranu příjmů a kupní síly pracovníků s nízkými platy a jejich rodin. Vlivem zrychlující se cenové inflace však minimální mzdy v různých zemích reálně klesly – a to i při porovnání s průměrným indexem spotřebitelských cen. Například v letech 2020-2022 se minimální mzda v důsledku rostoucí inflace reálně snížila v Bulharsku, Korejské republice, Španělsku, na Srí Lance, ve Spojeném království a ve Spojených státech. Tyto trendy odrážejí způsob, jakým krize životních nákladů obzvláště tvrdě zasáhla pracovníky s nízkými platy.
Vývoj celkových mzdových nákladů před krizí a během krize COVID-19
Snížení reálných mezd v důsledku inflace se přidává k významným ztrátám mezd, které pracovníci a jejich rodiny utrpěli během krize COVID-19 a které nejsou v údajích o průměrných mzdách zachyceny. Zpráva se proto zabývá také změnami celkových reálných mezd (součet všech mezd, které zaměstnanci pobírají, upravený o inflaci) od roku 2019. Tato analýza ukazuje, jak kombinace ztráty pracovních míst, zkrácení pracovní doby a úpravy hodinových mezd během krize vedla v mnoha zemích ke kumulaci ztracených příjmů pro námezdní zaměstnance a jejich rodiny.
Na základě údajů z 28 zemí reprezentujících různé regiony a příjmové skupiny zpráva zjistila, že ve 20 z těchto zemí se celkové mzdové náklady během roku 2020 snížily o 1 až 26 %. Průměrný pokles celkových mzdových nákladů ve vzorku 28 zemí činil 6,2 %, což odpovídá ztrátě tří týdnů mzdy v průměru na každého zaměstnance. Mezi 21 zeměmi, které mají k dispozici údaje za roky 2020 i 2021, odpovídá pokles celkových mzdových nákladů čtyřem týdnům mezd v roce 2020 a dvěma týdnům v roce 2021, což znamená kumulativní ztrátu šesti týdnů mezd za tyto dva roky. Pokles celkových reálných mzdových nákladů byl výraznější v zemích s nízkými a středními příjmy než v zemích s vysokými příjmy, kde programy udržení pracovních míst a mzdové dotace udržely během výluk jak mzdovou zaměstnanost, tak úroveň nominálních mezd, i když došlo k poklesu počtu odpracovaných hodin.
Politická diskuse
Od druhého čtvrtletí roku 2022 reagovaly centrální banky a měnové orgány po celém světě na současnou inflační krizi zejména zvyšováním úrokových sazeb, aby zabránily dalšímu růstu inflace. Přísná měnová politika by však mohla vést k nepříznivým důsledkům pro některé skupiny obyvatelstva a vyvolat období recese. Přestože si centrální banky toto riziko uvědomují, alternativní scénář pokračující cenové inflace je považován za ještě nežádoucí. Jednou z klíčových otázek v tomto ohledu je, zda je pravděpodobné, že se roztočí mzdově-cenová spirála. Zpráva na základě empirických důkazů ukazuje, že nominální mzdy nedohánějí inflaci měřenou indexem spotřebitelských cen a že rozdíl mezi růstem mezd a růstem produktivity práce v zemích s vysokými příjmy se nadále prohlubuje, přičemž produktivita práce v první polovině roku 2022 rostla a mzdy v reálném vyjádření klesaly. Zdá se tedy, že v mnoha zemích existuje prostor pro zvyšování mezd bez obav z vyvolání mzdově-cenové spirály.
Vzhledem k tomu, že 327 milionů zaměstnanců před pandemií, tj. 19 % všech zaměstnanců na celém světě, pobíralo mzdu ve výši platné hodinové minimální mzdy nebo nižší, by přiměřená úprava minimální mzdy sama o sobě výrazně pomohla zlepšit životní úroveň domácností s nízkými příjmy v současné krizi životních nákladů. Význam minimální mzdy jako nástroje sociální spravedlnosti podtrhuje skutečnost, že 90 % členských států ILO má zavedený systém minimální mzdy. Minimální mzdy mohou chránit nízkopříjmové pracovníky před vysokými ztrátami kupní síly v době vysoké inflace. Aby však byl tento mechanismus účinný, je nutné, aby byly minimální mzdy pravidelně upravovány s ohledem na potřeby pracovníků a jejich rodin a na ekonomické faktory. Tento proces úpravy by měl probíhat za plné účasti sociálních partnerů a měl by zahrnovat sociální dialog založený na důkazech v souladu s Úmluvou o stanovení minimální mzdy z roku 1970 (č. 131).
Silný sociální dialog, včetně kolektivního vyjednávání, může být nápomocný při dosahování úprav mezd během krize. Předpokladem pro to je odpovídající zastoupení hlasů zaměstnavatelů a zaměstnanců. Kromě toho může sociální dialog těžit z využití spolehlivých empirických důkazů pro informování bipartitních nebo tripartitních jednání. Tato zpráva zdůraznila význam využití relevantních údajů pro zkoumání dopadu krize COVID-19 na výsledky mzdových zaměstnanců na trhu práce. Zejména lze tyto údaje využít k oddělení vlivu složení zaměstnání na mzdové výsledky, což povede k přesnějšímu pochopení toho, jak krize ovlivnila zaměstnance napříč mzdovým rozdělením.
Zdroj: „Global Wage Report 2022–23: The impact of inflation and COVID-19 on wages and purchasing power“ Geneva: International Labour Office, 2022
Licence: Creative Commons Attribution 4.0 International
Tento překlad nebyl vytvořen Mezinárodní organizací práce (ILO) a neměl by být považován za oficiální překlad ILO. ILO neodpovídá za obsah ani správnost tohoto překladu.
Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.