Největší světové ekonomiky

Spojené státy zatím zůstávají jako ekonomická mocnost na prvním místě.

Podle nejnovějších odhadů Mezinárodního měnového fondu (MMF) zveřejněných v říjnu se očekává, že celosvětový HDP v roce 2023 překročí hranici 100 bilionů dolarů. V loňském roce činil přibližně 94 bilionů dolarů, informoval web Statista.

S HDP ve výši 25 bilionů dolarů v roce 2022 představují Spojené státy o něco více než čtvrtinu světové ekonomiky a zůstávají největší ekonomickou mocností. V těsném závěsu následuje Čína s HDP 18,3 bilionu dolarů, což představuje téměř 20 % celkového HDP. Pětici nejvýznamnějších zemí uzavírají Japonsko, Německo a Indie s HDP mezi 3,5 a 4,3 biliony dolarů.

Jak je patrné z grafu níže, který porovnává velikost deseti největších světových ekonomik, je třeba sečíst HDP Japonska, Německa, Indie, Spojeného království, Francie, Kanady, Ruska a Itálie (tj. 24,1 bilionu dolarů), aby se dosáhlo (téměř) stejného HDP jako v USA.

Deset ekonomických velmocí uvedených v grafu tvoří dohromady přibližně 70 % světového HDP.

Velikost deseti největších světových ekonomik podle HDP v roce 2022 (v bilionech amerických dolarů). Zdroj: Statista.

Psali jsme:

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.