Dohoda zahrnuje celoevropský limit pro velké hotovostní platby ve výši 10 000 eur.
Vyjednavači Parlamentu a Rady dosáhli ve čtvrtek 18. ledna předběžné dohody o šesté směrnici proti praní špinavých peněz a nařízení o jednotném souboru pravidel EU. Dohodnutá ustanovení, která jsou součástí balíčku proti praní špinavých peněz a financování terorismu (AML/CFT), budou muset banky a další povinné subjekty uplatňovat za účelem ochrany vnitřního trhu EU před praním špinavých peněz a financováním terorismu, informoval portál Evropského parlamentu.
Nové návrhy zákonů umožňují přístup k informacím o skutečném vlastnictví a dávají finančním zpravodajským jednotkám (FIU – Financial Intelligence Units) více pravomocí k analýze a odhalování případů praní peněz a financování terorismu, jakož i k pozastavení podezřelých transakcí.
Poslanci během jednání zajistili, že od roku 2029 budou profesionální fotbalové kluby povinny ověřovat totožnost svých zákazníků, monitorovat transakce a hlásit jakékoli podezřelé transakce finančním zpravodajským jednotkám.
Jak upozornil list Handelsblatt, nové nařízení je kontroverzní zejména v Německu, protože je to jedna z mála zemí EU, kde dosud horní hranice neexistuje. Doteď museli nakupující předložit doklad totožnosti pouze v případě, že chtěli zaplatit v hotovosti více než 10 000 eur. Naproti tomu ve Francii a Španělsku již existuje zákonem stanovená horní hranice 1000 eur, v Belgii a Nizozemsku je to 3000 eur. Výjimku však mají prodeje mezi soukromými osobami: kdo si koupí ojetý vůz například přímo od souseda, bude za něj moci i v budoucnu platit v hotovosti bez omezení.
Určitá opatření se mají týkat také kryptoměn, prodejců luxusního zboží či registru transparentnosti.
Proti hornímu limitu bojoval také německý europoslanec Markus Ferber (CSU), který na sociální síti X podotkl, že „boj proti praní špinavých peněz by neměl být bojem proti hotovosti“.
Několik členských států a poslanců již chtělo nižší horní hranici ve výši 3 000 eur. Jako kompromis se vyjednavači dohodli na vyšší hranici. Při platbách v hotovosti ve výši 3 000 eur a více však budou muset kupující v budoucnu předložit doklad totožnosti.
Aby dohoda vstoupila v platnost, musí ji formálně schválit Parlament a Rada, uvádí EP.
Psali jsme: