Mallorca: Obyvatelé mají velkého množství turistů už dost

Baleárské ostrovy jsou čím dál více populární, na vzestupu je také luxusní turistika, což má odvrácenou stránku v podobě velké poptávky po vodě.

Zatímco před čtyřmi lety krize cestovního ruchu ve Španělsku zasáhla Baleárské ostrovy obzvláště tvrdě kvůli koronavirovým opatřením, kdy bylo cestování značně omezené, potýkají se nyní s opačnými potížemi.

V posledních letech byla na Mallorce otevřena řada pětihvězdičkových hotelů. A to se pro ostrov stává stále větším problémem, říká geograf Celso Garcia z Baleárské univerzity.

Ten se zabývá výzkumem využití vody na Mallorce a zjistil. V některých obcích spotřebuje cestovní ruch až 65 % dostupné vody. Spotřeba závisí na kategorii hotelu. Ve tří- až čtyřhvězdičkovém hotelu potřebuje host statisticky asi 275 až 300 litrů vody denně. V pětihvězdičkovém hotelu s velkou zahradou a lázněmi naopak 600 až 800 litrů. V některých rekreačních domech by jedna osoba potřebovala dokonce více než 2 000 litrů denně.

„Naším problémem z hlediska spotřeby vody je v současnosti luxusní turistika s obrovskými bazény a trávníky s umělým zavlažováním,“ říká Garcia.

Drahé bydlení

Další oblast, kde je cítit negativní dopad velkého zájmu návštěvníků, je realitní trh. Mnozí z dnešních pětihvězdičkových turistů se mohou stát zítra majiteli nemovitostí, poznamenávají odborníci.

Nabídka nemovitostí se oproti předchozímu roku snížila o 41 %, a to zejména ve vyhledávaných oblastech, jako je jihozápad ostrova, což svědčí o „velmi vysoké poptávce“. Hodnota nemovitostí na Mallorce se od roku 2015 zvýšila přibližně o 55 %.

Místní obyvatelé si stěžují, že v poslední době prudce vzrostly také ceny běžných bytů. Na Mallorce a Ibize nyní někteří lidé žijí v karavanech. Říkají, že s důchodem 600 eur měsíčně si již nelze dovolit byt. Na ostrovech není k dispozici nic pod 800 eur.

Geograf Celso Garcia říká: „Stále tu máme masovou turistiku a nyní také luxusní turistiku, která vytlačuje místní obyvatele z jejich domovů a z jejich půdy. Máme pocit nasycení.“

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.