Šéfové obrany západní Afriky navrhují nový bezpečnostní plán

V hlavním městě Nigérie Abuji byl na setkání afrických představitelů obrany hlavami států navržen plán za 2,6 miliardy dolarů ročně.

Šéfové obrany západní Afriky koncem června navrhli plán na nasazení 5 000 „pohotovostních sil“ do boje se zhoršující se bezpečnostní krizí v regionu. Nigerijský ministr obrany Mohammed Badaru Abubakar zdůraznil, že cílem plánu má také být zabránit dalším převratům po sérii vojenských převratů, které v poslední době destabilizovaly region. Analytici však identifikovali problémy, kterým může čelit, včetně nedostatku finančních prostředků od členských států, které musí přispět penězi, a zajištění podpory zemím zasaženým převratem, které byly nejvíce postiženy bezpečnostní krizí. „Více než kdy jindy jsme v klíčovém okamžiku v historii naší komunity, abychom se vypořádali s nejistotou,“ řekl Omar Alieu Touray, prezident regionálního bloku komise ECOWAS, když naléhal na členské státy, aby síly podpořily.

Podle zástupců ECOWAS je problémem rozdělení patnácti členských zemí. Za ohrožení považují převraty v západní a střední Africe. Některé z členských národů jsou nyní řízeny vojenskými vládami, a sdružení ECOWAS se podle slov některých afrických představitelů marně pokoušelo o návrat demokracií v těchto zemích. Vojenské převraty se odehrály například v Mali, Burkině Faso a Niger, kteréžto země stáhly své členství a otevřely se pro ruské síly v regionu. Předseda komise ECOWAS Omar Touray uvedl, že blok pozval představitele Mali, Burkina Faso a Niger, aby se zúčastnili červnového setkání a připojili se k jejich plánu. „Nemyslím si, že ECOWAS má kapacitu zahájit vojenské intervence bez zahraniční pomoci,“ říká Ulf Laessing, vedoucí programu Sahel v Nadaci Konrada Adenauera. Taková pohotovostní síla může fungovat pouze tehdy, pokud ECOWAS získá podporu všech svých členských států a pokud blok zmapuje strategii, jak se vypořádat s Burkinou Faso, Mali a Nigerem, myslí si Kars de Bruijne, vedoucí výzkumný pracovník think-tanku Clingendael Institute. Očekává se, že nové bezpečnostní návrhy budou projednány na nadcházejícím summitu regionálních hlav států sdružení.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.