Lukáš Perný informuje o unikátní výstavě věnované letošnímu výročí SNP, které vznikla a probíhá na Slovensku.
Slovenský svaz protifašistických bojovníků a Klub výtvarníků a výtvarných teoretiků, Matice slovenská, Společnost Ladislava Novomeského, Klub Nového Slova vytvořili jedinečnou výstavu, která je na Slovensku zároveň jediná svého druhu.
Je tomu přesně 80 let, co vypuklo v Banské Bystrici Slovenské národní povstání. Tento dějinný akt se stal předmětem mnoha uměleckých ztvárnění od filmu, přes fotografii, obrazy, známky, sochy, plakety, busty, pamětní tabule, monumentální památníky, grafiky a mnohé jiné formy uměleckého ztvárnění.
Dr. Ladislav Skrak, který byl kdysi tajemníkem ministra kultury SSR Miroslava Válka shromáždil jako předseda Výtvarného odboru Matice slovenské a předseda Klubu výtvarníků a výtvarných teoretiků při SZPB obrazy z depozitu SZPB, slovenských galerií, jakož i soukromých sbírek, aby je vystavil oficiální výstavě k SNP. Na výstavě dominují díla modernistů a pozdních modernistů.
Díla předních mistrů získala mimořádně pozitivní reakce publika. Nejvíce obdivu získali Martin Benka, Karol Drexler, Imro Weiner-Král, ale také Vincent Hložník, Ludovít Fulla, Orest Dubay či Elena Lazinovská. K vidění bude také originální návrh náměstí SNP v Bratislavě, studie k památníku ve Skýcově nebo studie sochy Bratislava od Jana Kulicha.
Virtuální prohlídku Galerii možno vidět také na Youtube
Výstava zahrnuje protifašistické plakáty, známky, sochy partyzánů jako Kukorelli nebo Nálepka, studie památek Slovenského národního povstání, busty Husáka, Šmidkeho, Novomeského, Dubčeka, Gabčíka, Nešpora a Svobody, různé a experimentální artefakty jako je smaltovaný artefakt s podpisy partyzánů od M. Gašpara. K vidění jsou také originální povstalecké skice Martina Benky a dřevoryty Ľudovíta Fully, včetně jeho ikonické mírové vize s holubicemi nebo originální vydání povstalecké Pravdy.
“I v době jednoho z nejvýznamnějších výročí, 80. výročí slavné historické události, se budeme přesvědčovat a připomínat, že hodnoty demokracie byly vybojovány v boji proti fašismu a nacismu. Naši umělci se k tomuto výjimečnému, vítěznému, ale i tragickému tématu a podnětům hrdě vyjádřili a stále vyjadřují.” řekl předseda SZBP Viliam Longauer při zahájení výstavy.
Jsem rád, že jsem jí jako autor tohoto článku a spoluorganizátor, resp. spíše propagátor, mohl doprovázet mezinárodní návštěvníky z České republiky, Turecka, Maďarska, Francie, Číny, Itálie, Ruska i Ukrajiny, Kanady či Rakouska a Německa. Při každé návštěvě jsem zdůraznil jiný moment. Např. pro maďarskou návštěvnici mohl být zajímavý tvůrce protifašistických plakátů Sándor Ék, Maďar žijící v Moskvě. Pro návštěvníka z Francie jednoznačně Imro Weiner-Král, který se připojil k protifašistickému hnutí ve Francii, k francouzským makistům. Jeho dílo je přímo ikonické, protože znázorňuje právě internacionální spolupráci při strečnianských bojích.
I z Bratislavy přijeli upřímní milovníci umění, kteří se nenechali odradit silnou mediální kampaní proti činnosti Matice slovenské a SZPB.
Odehrál se také mediální útok, který komentuje Dr. Skrak:
“Redaktor deníku SME p. Burčík, který dne 21.8.2024 pseudozpravodajským způsobem v deníku SME reagoval za podpory komentářů a reakcí urážlivého a posměšného typu na to, že pan Ivan Gašparovič i přes svůj spontánní zájem o účast na vernisáži zrušil svou účast z důvodu hysterické hráze, kterou si živly vynutily před budovou a sálem Ministerstva kultury Slovenské republiky. Redaktor deníku SME měl v úmyslu “vyfotit” sochařský portrét bývalého prezidenta Slovenské republiky.”
Kurátor Dr. Skrak k tomu pokračujr: “Výstava Hodnoty a odkaz k 80. výročí Slovenského národního povstání navazuje na dlouhodobý soubor výstav národně-historického charakteru, které pořádal náš Klub výtvarných umělců a teoretiků k výročím Slovenského národního povstání a hodnotám cyrilometodějské tradice. Několik takových výstav slavnostně a protokolárně připomnělo osobnost J. Nálepky v zahraničí a na základě společné výstavy autorů a děl představily v zahraničí slavný historický, ale i slavný umělecký odkaz Slovenského národního povstání. … Část či výběr z tohoto souboru děl je nabízen v době 80. výročí Slovenského národního povstání jako výstavní novinka, neboť klub tentokrát přizval ke koncepci výstavy také Historické muzeum Slovenského národního muzea, Muzeum Martina Benky a Středoslovenskou galerii. I přes občasné organizační “skřípění zubů”, jako trest za výstavní pasivitu, jsme požádali o zapůjčení děl některých institucí víceméně na poslední chvíli, tentokrát jsme se setkali doslova s laskavostí pracovníků SNG, kteří spravují uměleckou akviziční pozůstalost ministra M. Válka. Ve skutečnosti, protože jsme oznámili, že některé práce je třeba obnovit, stalo se to! Zvláště si přejeme doslova ne umělecký, ale kontemplativní národně-historický, hrdý pohled na umělecké dědictví naší historie. Rád bych vám to však znovu připomněl. V boji za svobodu! Což neznamená, že mnoho našich uměleckých osobností mělo v úmyslu dívat se na věci tak, aby bylo vše dovoleno. Jejich poselství je jednoznačné: historicky je třeba v boji proti lži a hysterii na tento odkaz navázat.”
Výstava u příležitosti 80. výročí Slovenského národního povstání potrvá do 26. září v Bratislavě.
Místo: Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, Dvorana Ministerstva kultúry SR, Námestie SNP, Bratislava (od 10-18:00, s přestávkou na oběd)
Ilustrační foto: Autor – Archiv Lukáše Perného