Proč je dedolarizace pro BRICS prozatím problém?

USA stále hrají v ekonomikách zemí globálního Jihu klíčovou roli díky svému velkému deficitu běžného účtu.

Ruský prezident Vladimir Putin zklamal antikoloniální nadšence a západní alarmisty, když přiznal, že členové BRICS momentálně nevytvářejí platební systém, který by se postavil globálnímu bankovnímu systému založenému na americkém dolaru. O problémech s dedolarizací v rámci nezápadního seskupení BRICS napsal David P Goldman pro Asia Times.

Hlavní problém spočívá v ekonomickém aspektu, neboť poptávka USA po dovozu je hnací silou hospodářského růstu zemí globálního Jihu. Čína vyváží do USA jen malé procento svého HDP, ale značná část jejího vývozu do zemí globálního Jihu závisí na reexportu do Spojených států, ukazuje Goldman.

Míra závislosti na americkém trhu se v jednotlivých rozvojových zemích liší. Například Vietnam a Mexiko, oblíbené pro „friend-shoring“, zaznamenaly výrazný nárůst vývozu do USA v poměru k HDP: vývoz Vietnamu do USA vzrostl z 10 % v roce 2020 na 27 % v roce 2023, zatímco vývoz Mexika se zvýšil z 20 % v roce 2010 na 27 % v roce 2023. Naproti tomu Singapur a Malajsie zaznamenaly nárůst vývozu do USA jen minimální.

USA hrají v ekonomikách zemí globálního Jihu klíčovou roli díky svému velkému deficitu běžného účtu. Měsíční deficit USA činí 80 miliard dolarů a roční deficit 1 bilion dolarů. Čína, přestože je významnou ekonomikou, zažívá stagnaci dovozu ze zemí globálního Jihu. Vzhledem k tomu, že se Čína zaměřuje spíše na investice do špičkových technologií než na spotřebitelskou poptávku, nenahradí USA jako hlavní dovozce. Současné trendy naznačují rostoucí spotřebitelské výdaje v zemích globálního Jihu, zejména ve východní Asii, což vede k růstu domácích trhů. Někteří předpovídají, že spotřebitelský trh ve východní Asii do roku 2028 překoná trh v USA.

Rozvojové země však mají problémy s placením účtů na základě prognóz, přičemž zajištění plateb za zboží je ve srovnání s financováním dlouhodobých deficitů zanedbatelným problémem. Například obchodní deficit Indie s Ruskem vzrostl po diskontování prodeje ruské ropy z necelých 3 miliard dolarů na více než 60 miliard dolarů. Rozvojovým zemím chybí kapitálové trhy a stabilita měny, které by přesvědčily přebytkové obchodní země, aby držely aktiva výměnou za zboží, jako to dělají USA. USA prodávají aktiva cizincům, aby vyrovnaly schodek běžného účtu.

Centrální banky zemí BRICS většinou nedrží měny ostatních zemí jako rezervy. Pouze 2,3 % rezerv světových centrálních bank je v čínském RMB. Mnoho centrálních bank místo dolaru nebo RMB nakupuje zlato.

Podle Goldmanova názoru musí rozvojové země globálního Jihu zvýšit atraktivitu svých měn jako rezervních nástrojů zlepšením transparentnosti, řízením rizik, rozvojem střední třídy, infrastruktury a vzdělávání. Pokrok je postupný a nezávislost na dolarovém systému tím pádem nemůže být bezprostřední. V současnosti je možné jen předvídat okolnosti, za kterých by země globálního Jihu mohly vyhlásit nezávislost na dolarovém systému, píše Goldman. Ale ještě tam nejsme a za žádných předvídatelných okolností tam ještě dlouho nebudeme.

Psali jsme:

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.