V Ázerbájdžánu začaly rozhovory o klimatu

V Baku začal každoroční summit OSN (fórum COP29) zabývající se změnou klimatu a financováním jejích dopadů. Řada hlavních lídrů si však čas neudělala.

Rok plný klimatických katastrof povzbudil rozvojové země v jejich požadavcích na více finančních prostředků. Delegace z téměř 200 zemí přijely na jednání v Baku o zvýšení cílové částky 100 miliard dolarů ročně pro tyto země na boj se změnami klimatu. Otazníkem visícím ve vzduchu je pak znovuzvolení Donalda Trumpa, který pohrozil, že zruší závazky Spojených států v oblasti snižování emisí uhlíku. Šéf OSN pro klima Simon Stiell ve svém úvodním projevu řekl, že světoví lídři musí ukázat, že globální spolupráce „není na ústupu“. „Zde v Baku se musíme dohodnout na novém globálním cíli v oblasti financování klimatu. Pokud si alespoň dvě třetiny států světa nebudou moci dovolit rychle snížit emise, pak každý národ zaplatí krutou cenu,“ varoval. Stiell tak apeloval na cíl týkající se poskytování finančních prostředků na ochranu klimatu chudším zemím světa: „Zbavme se představy, že financování boje proti změně klimatu je charita.“ Kolik peněz však bude nabídnuto, kdo bude platit a kdo bude mít k prostředkům přístup, zůstává jedním z hlavních sporných bodů. „Je to těžké… Když jde o peníze, každý ukáže svou pravou tvář,“ uvedl za změnou klimatu postiženou Afriku Adonia Ayebare, ugandský předseda bloku, který sdružuje více než 100 převážně rozvojových zemí a Čínu.

Akce se však zúčastní jen hrstka lídrů ze skupiny G20, jejíž země se na globálních emisích podílejí téměř 80 procenty. Odstupující americký prezident Joe Biden se jednání neúčastní a cestu do Baku zrušil také německý kancléř Olaf Scholz. „Jedná se o společný problém, který se nevyřeší sám bez mezinárodní spolupráce, a my budeme v tomto smyslu i nadále argumentovat nastupujícímu prezidentovi jednoho z největších světových znečišťovatelů,“ uvedl Ralph Regenvanu, zvláštní vyslanec Vanuatu pro klima. Jednání se konala také v souvislosti s nejnovějšími varováními, že svět je daleko od cesty k naplnění cílů známé Pařížské dohody, která zavazuje udržet oteplování pod úrovní zvýšení o dva stupně Celsia ve srovnání s předindustriální úrovní. Podle údajů klimatického monitoringu Evropské unie je svět na nejlepší cestě k dosažení této úrovně v roce 2024. Na začátku tohoto roku OSN varovala, že na základě současné situace je svět na cestě ke katastrofálnímu oteplení o 3,1 °C v tomto století.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.