Složení nového kabinetu francouzského premiéra Francoise Bayroua je již známé. Do Elysejského paláce se vrátilo několik významných osobností, včetně bývalých premiérů.
Francouzský prezident Emmanuel Macron den před štědrým dnem jmenoval nový kabinet pod vedením čtvrtého premiéra během jednoho roku – Francoise Bayroua. Élisabeth Borneová či Manuel Valls nejsou neznámá jména, působili totiž jako premiéři francouzské vlády. 63letou Elisabeth Borneovou Macron jmenoval ministryní školství, 62letý Manuel Valls, se vrátil jako ministr pro zámořská území. Ve vládě bude i bývalý ministr vnitra Gerald Darmanin, který se pro změnu stal ministrem spravedlnosti, dosavadní ministr obrany Sebastien Lecornu (působil ve všech vládách od Macronova prvního zvolení prezidentem v roce 2017) i ministr zahraničí Jean-Noel Barrot a na svých postech zůstali také konzervativní ministr vnitra Bruno Retailleau (ten slíbil potírat nelegální přistěhovalectví), a pravicová ministryně kultury Rachida Datiová.
Nový tým má vyvést francouzskou ekonomiku, která je druhou největší ekonomiku EU, z krize, kdy rozpočtový plán na příští rok má předložit nový ministr hospodářství Eric Lombard, dosavadní ředitel veřejné investiční instituce Caisse des Depots et Consignations. „Jsem velmi hrdý na tým, který dnes večer představujeme,“ napsal nový premiér na X s tím, že jeho ‚zkušený‘ kabinet bude usilovat o ‚obnovení důvěry‘. 73letý Bayrou doufá ve stabilní vládu s podporou levice, pravice i středu. Prioritou je zajistit, aby vláda schválila rozpočet na snížení nákladů pro rok 2025. Řada stran své zastoupení ve vládě nemá, nebo dokonce odmítá, v 35členném týmu například není žádný člen široké levicové koalice Nová lidová fronta. Potíž je také s podporou vládě ze strany krajní pravice. Těsně před oficiálním oznámením oznámil pravicový politik Xavier Bertrand původně tipovaný na ministerstvo zdravotnictví, že součástí vlády nebude. Nový kabinet byl podle něj sestaven s nepřímou „podporou“ vůdkyně Marine Le Penové a její strany Národní shromáždění, která bude hrát klíčovou roli při zajišťování přežití vlády. „Premiér mě dnes ráno informoval, že v rozporu s tím, co navrhoval včera, mi již nemůže svěřit odpovědnost za ministerstvo spravedlnosti kvůli odporu Národního shromáždění,“ uvedl Bertrand v prohlášení. „Navzdory jeho novým návrhům se odmítám podílet na vládě Francie sestavené s podporou Marine Le Penové.“ Sama Le Penová má však dost starostí s obvinění, kterému čelí. 31. března 2025 totiž bude vydán rozsudek v procesu zpronevěry, kterou sama Le Penová popírá. Pokud bude odsouzena, může ztratit šanci kandidovat ve volbách v roce 2027 a s tím i svou dosud nejlepší šanci na získání prezidentského úřadu. „Připravuji se na předčasné prezidentské volby,“ řekla minulý týden francouzskému listu Le Parisien.