Studie: Evropané už nežijí déle

Střední délka života Evropanů se od roku 2011 mírně snížila. Důvodem jsou nejen špatné návyky, jako je kouření nebo alkohol, ale také vnější faktory, jako je přístup ke zdravotní péči a dlouhodobé investice do systémů zdravotní péče.

Od roku 1990 se délka života Evropanů neustále prodlužovala, ale kombinace zdravotních problémů – jako je vysoký krevní tlak a vysoká hladina cholesterolu, konzumace tabáku a alkoholu a pandemie covid-19 – zvrátila pokrok dosažený téměř ve všech zemích EU, upozornil web Euractiv.

„Zjistili jsme, že úmrtí na kardiovaskulární onemocnění byla hlavní příčinou poklesu střední délky života mezi lety 2011 a 2019,“ uvedl Dr. Nicholas Steel z University of East Anglia. Je hlavním autorem nové studie, která byla zveřejněna v lékařském časopise The Lancet.

Dalšími vlivy, které snižují vyhlídky na dožití se vyššího věku, jsou sociální faktory, jako je rostoucí chudoba a nerovnost.

V současné době se kvůli rostoucím cenám potravin stává zdravé stravování pro miliony lidí v Evropě nedostupným.

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zjistila, že v Evropě existují významné rozdíly mezi nejvyšší a nejnižší střední délkou života v různých zemích, a to až o osm let.

Španělsko, Itálie a Malta zaznamenaly střední délku života o více než dva roky vyšší než průměr EU, zatímco Lotyšsko a Bulharsko o více než pět a půl roku nižší.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.