Střední délka života Evropanů se od roku 2011 mírně snížila. Důvodem jsou nejen špatné návyky, jako je kouření nebo alkohol, ale také vnější faktory, jako je přístup ke zdravotní péči a dlouhodobé investice do systémů zdravotní péče.
Od roku 1990 se délka života Evropanů neustále prodlužovala, ale kombinace zdravotních problémů – jako je vysoký krevní tlak a vysoká hladina cholesterolu, konzumace tabáku a alkoholu a pandemie covid-19 – zvrátila pokrok dosažený téměř ve všech zemích EU, upozornil web Euractiv.
„Zjistili jsme, že úmrtí na kardiovaskulární onemocnění byla hlavní příčinou poklesu střední délky života mezi lety 2011 a 2019,“ uvedl Dr. Nicholas Steel z University of East Anglia. Je hlavním autorem nové studie, která byla zveřejněna v lékařském časopise The Lancet.
Dalšími vlivy, které snižují vyhlídky na dožití se vyššího věku, jsou sociální faktory, jako je rostoucí chudoba a nerovnost.
V současné době se kvůli rostoucím cenám potravin stává zdravé stravování pro miliony lidí v Evropě nedostupným.
Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zjistila, že v Evropě existují významné rozdíly mezi nejvyšší a nejnižší střední délkou života v různých zemích, a to až o osm let.
Španělsko, Itálie a Malta zaznamenaly střední délku života o více než dva roky vyšší než průměr EU, zatímco Lotyšsko a Bulharsko o více než pět a půl roku nižší.