Zimbabwský prezident Emmerson Mnangagwa čelí hrozbě pro svou vládu. V následujících třech letech se v zemi rozpoutá velký boj o nástupnictví a v zemi to vře již nyní.
Nedávné manévry prezidenta a jeho stoupenců, jejichž cílem je prodloužit jeho vládu navzdory ústavnímu zákazu až do roku 2030, vyvolaly protesty uvnitř jeho strany. Dvě hlavní frakce strany jsou v rozporu. Jedna podporuje prodloužení mandátu 82letého lídra, druhá zase nástup 68letého viceprezidenta Constantina Chiwengy. Opoziční frakcí je prezident vyzýván, aby odstoupil, řada občanů stojí za opozicí a demonstrují a mnozí odborníci tvrdí, že v zemi hrozí státní převrat. Při svých protestech se Zimbabwané uchýlili i k protestům ve formě uzavření podniků a úřadů. Několik desítek lidí bylo zadrženo. Svému svržení se Mnangagwa snaží ze všech sil vyhnout, například tím, že odvolal nejvyšší bezpečnostní činitele. Podobné politické krize navíc v Zimbabwe nejsou nic nového – trvají již desítky let a země je známá svými ekonomickými turbulencemi a politickou nestabilitou. Prezident Mnangagwa občanům slíbil uskutečnit reformy a situaci vylepšit, v zemi však bohužel přetrvává hospodářská stagnace, nedostatek pracovních míst a Zimbabwe je známé i svou věčnou hyperinflací, která v posledních dvou desetiletích srazila ekonomiku země na kolena a zničila úspory obyčejných lidí. „Zimbabwané jsou unavení a potřebují mesiáše,“ vyjádřila se Blessing Vava, ředitelka skupiny pro lidská práva Crisis Zimbabwe.
Jak tedy vypadá ústava africké země a může Mnangagwa vládnout i po roce 2028? Zimbabwská ústava stanoví pro prezidenty limit dvou funkčních období. Mnangagwa je v současné době ve svém druhém volebním období, které končí v roce 2028, kdy se budou konat volby. Někteří členové jeho strany však tvrdí, že prezident by měl zůstat u moci i třetí období, aby mohl pokračovat ve svých reformách. Prodloužení Mnangagwovy vlády do roku 2030 podléhá schválení Senátu a celostátnímu referendu, návrh ovšem vyvolal celonárodní debatu a polemiku. V rámci jeho vládní strany se od té doby konají konference, na nichž proti Mnangagwovi vystupuje frakce vedená Blessedem „Bombshell“ Gezou, veteránem osvobozenecké války a vysokým členem strany. Ten obviňuje vládu ze zkorumpovanosti a vyzývá lidi k protestům. Mnangagwu Geza obvinil, že „odevzdal“ moc své ženě a dětem, které jsou podle něj mocnými zákulisními aktéry prezidentovy snahy o třetí funkční období. První dáma Auxillia Mnangagwa byla spolu se svým manželem a několika dalšími vládními úředníky v březnu 2024 sankcionována Spojenými státy za údajné zapojení do nelegálních sítí s diamanty a zlatem. Představitelé vládní strany spolu s prezidentem označili Gezovy útoky za „vlastizrádné,“ Geza byl vyloučen ze strany a následně zmizel. Policie po něm pátrá na základě několika obvinění, mimo jiné z „podkopávání autority prezidenta“ a podněcování k veřejnému násilí.
Ilustrační foto: kremlin.ru, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons