Evropa se chce stát méně závislou na USA a Číně v oblasti vývoje a využití umělé inteligence. Komise EU nyní za tímto účelem vypracovala ambiciózní strategii.
Stejně jako v mnoha jiných oblastech politiky je i v oblasti umělé inteligence (AI) mottem Evropy snaha o větší nezávislost na zbytku světa, zejména na lídrovi trhu, USA. V současné době se tam vyvíjí 70 % všech modelů umělé inteligence na světě, uvedla německá Tagesschau.
Jedním z hnacích motorů v Evropě by měly být takzvané gigafactory, vysvětlila komisařka EU pro digitální technologie Henna Virkkunenová: „Pro Evropskou unii je to okamžik teď nebo nikdy. Máme mnoho silných stránek: máme tisíce startupů a nejsilnější výzkumnou komunitu na světě. Co jim však pro trénink systémů umělé inteligence často chybí, je přístup k velmi výkonným datovým centrům a výpočetní kapacitě.“ Tuto mezeru má zaplnit pět evropských gigafactory.
Brusel chce v příštích pěti letech ztrojnásobit kapacitu evropských datových center. Podle Virkunnenové letos také představí „strategii datové unie“. Jejím cílem je vytvořit „jednotný trh s daty“, který by továrnám na umělou inteligenci poskytoval kvalitní materiál.
EU má také v úmyslu rozšířit výrobu čipů, Evropa v této oblasti zaostává – především je daleko za USA, ale také za Čínou a Japonskem.
Psali jsme:
- Nový tchajwanský 2nm čip má pohánět revoluci v umělé inteligenci
- Japonsko se chce stát novou velmocí v oblasti umělé inteligence
- Zákon o umělé inteligenci v EU sklízí kritiku
- DeepSeek: Čínský start-up s umělou inteligencí způsobil otřesy na burze
- USA zpřísnily vývoz čipů pro umělou inteligenci, ovlivní to i Evropu