Dvě africké země si navzájem zablokovaly lety z druhé země. Vyostřuje se spor týkající se dronu, který byl sestřelen v blízkosti jejich společné hranice.
Napětí mezi Mali a Alžírskem roste. Mali Alžírsko obviňuje, že poskytuje útočiště ozbrojeným skupinám Tuaregů, kdy ozbrojené síly Mali bojují na severu země proti etnickým tuarežským separatistům. Ti mají opěrný bod ve městě Tinzaoutin ležící na malijsko-alžírské hranici. Alžírsko kdysi sloužilo jako klíčový prostředník během konfliktu mezi Mali a separatisty, vztahy s Mali se však zhoršily od roku 2020 poté, co se moci v Mali ujala vojenská junta. 13. dubna pak Mali obvinilo svého severního souseda z podpory terorismu poté, co Alžírsko minulý týden zaútočilo na jeden z jeho dronů. Následně si obě země zakázaly lety nad svými územími. Alžírsko zakázalo lety do Mali a z Mali, což zdůvodnilo tím, že bezpilotní pozorovací letoun narušil jeho vzdušný prostor. Malijci však popřeli, že by dron narušil vzdušný prostor Alžírska a uvedli, že trosky dronu byly nalezeny 9,5 km uvnitř jeho hranic. Alžírsko však trvá na tom, že dron vstoupil do jeho vzdušného prostoru „a poté jej opustilo, než se vrátilo po útočné trajektorii“. Nato malijské ministerstvo zahraničí vydalo ostré prohlášení, ve kterém vysvětlení Alžírska zpochybnilo a sestřelení dronu označilo za „nepřátelskou promyšlenou akci“ Alžír. Mali chce pak na základě incidentu podat stížnost „mezinárodním orgánům“.
Sestřelení dronu následně mezi zeměmi vyvolalo velké diplomatické napětí. Byli odvoláni velvyslanci Alžíru, a to nejen v Mali, ale i u jejich spojenců Nigeru a Burkiny Faso. V loňském roce tyto tři země vedené juntou vytvořily regionální blok, Alianci sahelských států, známou pod francouzskou zkratkou AES. Ve svém společném prohlášení odsuzujícím Alžírsko tyto země uvedly, že sestřelení dronu „zabránilo neutralizaci teroristické skupiny, která plánovala teroristické činy proti AES“. Alžírsko na toto reagovalo s tím, že vzalo na vědomí prohlášení Mali a AES s „hlubokým zděšením“ a obvinění Mali označilo za „snahu odvést pozornost od vlastních selhání“. Alžírsko také nedávno rozmístilo podél svých hranic vojáky, aby zabránilo pronikání bojovníků a zbraní z džihádistických skupin, které působí v Mali a dalších zemích v západoafrickém regionu Sahel.