Kolik stojí blokování internetu?

V souvislosti s konfliktem na Ukrajině omezilo Rusko přístup k internetu a to se dotýká 113 milionů osob.

Jak informuje web Statista, Rusko nejprve omezilo a poté zablokovalo přístup k sociálním sítím a několika ruským i zahraničním zpravodajským webům, čímž způsobilo dosud nejnákladnější zablokování internetu. Vyplývá to z údajůtechnologické společnosti Top 10 VPN. Podle těchto odhadů činí ekonomické náklady na výpadky internetu v zemi od invaze na Ukrajinu více než 1,3 miliardy dolarů. Přestože tato omezení trvají teprve několik týdnů (591 hodin k 24. březnu), je příčinou těchto vysokých nákladů velký počet postižených osob (113 milionů) viz infografika zde.

Tyto údaje o dopadech blokování internetu řadí Rusko před Kazachstán, který se v roce 2022 umístil na druhém místě s odhadovanými ztrátami ve výši 430 milionů dolarů během výpadků, které následovaly po násilných lednových protestech proti cenám pohonných hmot v zemi. Myanmar je zemí s nejdelší dobou trvání blokád: doposud téměř 3 900 hodin. Omezení jsou cílená – hlavně v Čjinském státě na hranicích s Bangladéšem – a nejsou proto vnímána jako nákladná.

Nigérie zrušila zákaz Twitteru na začátku letošního roku, ale v lednu se to dotklo více než 100 milionů lidí a ekonomické náklady byly odhadnuty na 83 milionů dolarů. Etiopie se letos také potýkala s dlouhými výpadky internetu, které dosáhly téměř 2 000 hodin. Protože se úřady opět zaměřily na občanskou válkou zničený region Tigray, bylo postiženo méně lidí a náklady se odhadovaly na 30 milionů dolarů.

 

Psali jsme:

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.