Severní proud 2 – co s ním?

Nevládní organizace vyzývají k demolici plynovodu Severní proud 2, aby se zabránilo škodám na životním prostředí.

Clean Energy Wire: Nevládní ekologické organizace varují, že ponechání nepoužívaného plynovodu Severní proud 2 na dně Baltského moře by mohlo způsobit škody na životním prostředí, ale kvůli právní nejistotě není jasné, co se s německo-ruským projektem za 11 miliard eur stane, píše Tilman Steffen v deníku Die Zeit. Podle mořského experta Kima Detloffa ze Svazu ochrany přírody a biodiverzity (NABU) dojde, jakmile se zastaví pravidelný servis a monitorování, k rozpadu, včetně rozpadu plastového povlaku plynovodu a rzi na ocelových trubkách. „Pokud už není potrubí potřeba a ztratilo své opodstatnění, pak musí ven,“ řekl Detloff. Nevládní organizace Ekologická akce Německo (DUH) varuje před únikem metanu, který poškozuje klima, vzhledem k tomu, že ruská společnost Gazprom naplnila plynovod 360 miliony metrů krychlových plynu – v současné době má hodnotu asi 400 milionů eur a podle článku by stačil na vytápění 225 000 rodinných domů po dobu jednoho roku.

Není jasné, zda musí být Severní proud 2 demontován, pokud zůstane nevyužitý, a pokud ano, kdo by to udělal a kdo by to zaplatil, píše Steffen. Teoreticky je za demontáž plynovodu v případě potřeby odpovědný jeho provozovatel, dceřiná společnost Gazpromu Nord Stream 2 AG, což by rovněž vyžadovalo rozsáhlá jednání s Polskem a Ruskem. Společnost Nord Stream 2 AG by však mohla být blízko vyhlášení bankrotu, zatímco Gazprom by mohl odmítnout financování a většina investorů své angažmá odepsala. Pokud by se nepodařilo donutit vlastníka k opravě netěsností, muselo by náklady vzhledem k absenci jiných právních předpisů nést Německo. Plyn v potrubí by mohl být nahrazen dusíkem, aby se zabránilo nebezpečí požáru, ale také není jasné, kdo by plyn kupoval, uvádí se v článku.

Německá spolková vláda dlouhá léta podporovala velmi kontroverzní projekt plynovodu Severní proud 2, čímž si znepřátelila partnery v Evropě a USA, a zároveň trvala na tom, že se jedná o komerční projekt bez politických dopadů. Německý kancléř Olaf Scholz pozastavil 22. února 2022 proces certifikace již dokončeného plynového propojení poté, co ruský prezident Vladimir Putin formálně uznal dvě separatistické oblasti na východě Ukrajiny – dva dny před invazí.

Psali jsme:

Obr.: OpenStreetMap contributors, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.