Italská premiérka chce posílit vzájemné hospodářské zájmy s Čínou

Giorgia Meloniová pokládá svoji účast na summitu představitelů zemí G20 za úspěch a podle ní byla Itálie významným protagonistou této vrcholné události, která se nedávno odehrála na Bali.

Řím musí hrát aktivní roli ve vztazích mezi Čínou a EU, řekl podle čínské televizní stanice CCTV prezident Si Ťin-pching premiérce Giorgii Meloniové na okraj summitu G20. Za současných okolností „je velmi důležité podporovat stabilitu a dlouhodobý rozvoj vztahů mezi Čínou a EU,“ řekl Si Ťin-pching.

Během bilaterální schůzky pak Giorgia Meloniová vyjádřila „zájem italské vlády na podpoře vzájemných hospodářských zájmů, a to i s ohledem na zvýšení italského vývozu do Číny“. Si a Meloniová zároveň ocenili dávný vztah mezi Itálií a Čínou, dvěma tisíciletými civilizacemi, a vyzdvihli úspěch italsko-čínského roku kultury“.

Jak dále vyplynulo ze setkání, Čína „je ochotna dovážet více vysoce kvalitních italských výrobků a přivítat Itálii jako čestnou zemi na mezinárodním veletrhu spotřebního zboží China International Consumer Goods Expo 2023“. Peking je podle Si Ťin-pchinga rovněž nakloněn tomu „pokračovat v posilování komunikace a koordinace na mnohostranných platformách, jako je G20, prohlubovat solidaritu a spolupráci, podporovat skutečný multilateralismus a společně řešit hlavní výzvy, jako je globální ekonomika“.

Italský obrat k Asii a spolupráce s Tureckem

Není to ovšem jen Čína, kam by Itálie měla upřít svoji pozornost. Meloniová na tiskové konferenci poukázala na význam Asie jako takové. Podle ní bude tento kontinent v příštím desetiletí reprezentovat okolo 30 % světového HDP a upozornila, že je třeba s touto realitou počítat a proto by přítomnost Itálie měla být proaktivní.

Účast na summitu využila Meloniová také k rozhovoru s indickým premiérem Naréndrou Módím. Ústředním tématem dialogu bylo posílení vztahů mezi oběma národy, aby mohl být plně využit potenciál obou zemí. Obě hlavy vlád si rovněž vyměnily názory na stabilitu v Indopacifiku a na ruskou agresivní válku proti Ukrajině a její důsledky, zejména v oblasti potravinové a energetické bezpečnosti. Meloniová ujistila Módího o plné spolupráci Itálie v souvislosti s nadcházejícím předsednictvím Indie ve skupině G20, a to i s ohledem na rozsah společných výzev.

Dalším klíčovým regionem je pro Itálii Středozemí, zde premiérka zmínila schůzku s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem, na níž se shodli na možnosti společně využít obrovský potenciál středomořského regionu. Oba vedoucí představitelé připomněli, že je třeba spolupracovat v boji proti nelegální migraci a usnadnit řešení libyjské krize. Také projevili přání posílit dvoustranné obchodní vztahy a Meloniová zdůraznila význam spolupráce mezi Itálií a Tureckem v rámci NATO.

Psali jsme:

Ilustrační foto: Quirinale.it, Attribution, via Wikimedia Commons

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.