„Jižní země musí otevřít přístavy nevládním organizacím,“ varuje Paříž 

Hlavní téma na včerejším mimořádném jednání ministrů vnitra zemí EU v Bruselu byla složitá situace na všech migračních trasách. I nadále je navrhováno společné řešení na úrovni EU.

Zasedání bylo svoláno po krizi v Itálii na začátku listopadu, kdy se nová pravicová vláda Giorgie Meloniové začala přetahovat s řadou lodí nevládních organizací zachraňujících potenciální migranty, kteří se pokoušeli překonat Středozemní moře.

Jednání bylo vyvoláno sporem mezi Francií a Itálií ohledně přijímání uprchlíků. Dokud italská vláda neotevře své přístavy záchranným lodím, Francie nepřevezme tisíce lidí z Itálie, jak slíbila, uvedl francouzský ministr vnitra Gerald Darmanin.

Itálie nedávno odmítla jedné takové lodi (Ocean Viking) povolit vplout do přístavu, takže musela odplout do Francie. Vláda v Paříži byla tím pobouřena a upozornila, že záchranné lodě mají právo plout do nejbližšího přístavu. Itálie naopak kritizovala nedostatek solidarity ostatních států EU v uprchlické politice a požadovala větší podporu.

Takovýmto situacím by podle místopředsedy Evropské komise Margaritise Schinase měl do budoucna zabránit udržitelný evropský rámec pro migraci a azyl. Pokud jde o činnost nevládních organizací při záchraně migrantů, „potřebujeme řád,“ zdůraznil. Evropská komise nemá právní kompetence k vytvoření celoevropského kodexu, ale je docela možné, že pomůže dotčeným státům vypracovat soubor pravidel, abychom se nedostali do situace, která vedla k této obtížné krizi.

„Doufáme, že až budeme mít pakt o migraci, bude mít také legitimitu zakotvenou v evropském právu, protože nyní jednáme ad hoc, nic není napsáno,“ upozornil Schinas.

Záznam z tiskové konference, na níž vystoupil také český ministr vnitra Vít Rakušan, je k dispozici zde.

 

Psali jsme:

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.