Itálie: Nigerijská mafie je stále silnější a nebezpečnější

Nigerijská mafie v Itálii má aktivní strukturu, mezinárodní partnerství a promyšlenou zločineckou strategii do té míry, že se nyní aktivně podílí i na likvidaci toxického odpadu z Evropy do Nigérie.

Kriminolog Vincenzo Musacchio poskytl portálu Rai News rozhovor, z něhož přinášíme ukázku.

Navzdory tomu, co by se mohlo na první pohled zdát, se nigerijská mafie narodila jako elita. Tvoří ji převážně vysoce vzdělaní lidé. Rozvíjí se na afrických univerzitách a pak se šíří po celém světě. Zabývá se především obchodem s drogami, žebráním, prostitucí, obchodem s lidmi a orgány a pracovním vykořisťováním. Tvoří ji gangy, které jsou často propojeny na nejvyšší úrovni.

V Itálii působí tyto skupiny: „Black Axe“, „Vikings“, „Supreme Eye Confraternity“ a „Maphite“. Obvykle fungují podle skutečných hierarchických struktur. Mají velmi přísná pravidla, v některých ohledech podobná „ndranghetě“, založená na asociačním svazku, z něj odvozeném omertě (kodexu mlčení) a strachu, který je v následovnících vzbuzován také prostřednictvím starobylých kmenových obřadů. Ndranghetisty pojí pokrevní pouta, Nigerijce kmenové a náboženské rituály. Ti, kdo zradí, obvykle zaplatí životem svým nebo svých rodinných příslušníků. V Itálii nyní nigerijské zločinecké skupiny navázaly spolupráci se všemi místními mafiemi.

Nigerijci k dopravě drog do Itálie využívají také italské kurýry, kterým za každou úspěšnou přepravu vyplácejí odměnu ve výši přibližně tří tisíc eur. Využívají také ženy s regulérním povolením k pobytu, které jsou využívány maximálně dvakrát nebo třikrát, aby opakování víz nevzbudilo podezření pohraniční policie. Některé z těchto žen, které jsou organizaci obzvláště oddané, dostanou titul „maman“, aby mohly začít s vedením prostitutek (skutečných sexuálních otrokyň) výhradně nigerijského původu.

Dalším odvětvím pod kontrolou nigerijských mafií je žebrání. Když podlehneme pocitu lidské lítosti a dáme euro přistěhovalci, který na nás čeká před supermarketem, na semaforech, před restaurací nebo v baru, je dobré vědět, že z tohoto eura mu možná nezůstane ani pět centů. Zbytek připadne organizaci, která ji ovládá, tedy Nigerijcům. Jedná se o velmi výnosné odvětví, z něhož těží nigerijská mafie. Když si uvědomíme, z kolika stovek zdrojů tento tok peněz pochází (parkoviště, žebrání, prostituce, obchod s drogami a caporalato, tj. nelegální forma náboru a organizování pracovní síly do zaměstnání), mluvíme o obrovských výdělcích, kterým se žádná legální činnost nevyrovná.

Nigerijská mafie je nyní jednou z nejmocnějších a nejnebezpečnějších v Itálii a nakládá s obrovskými finančními prostředky. Působí také v mnoha zemích, včetně České republiky.

Celý článek najdete zde v italštině.

Psali jsme:

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.