EU: K ukončení závislosti na ruském plynu při výrobě hnojiv je třeba více zdrojů

Europoslanci chtějí, aby EU byla méně závislá na dovozu hnojiv a snížila jejich ceny.

Parlament vyzývá Evropskou komisi, aby zajistila dodávky hnojiv, přijala opatření ke snížení cen a zvýšila strategickou autonomii EU v oblasti hnojiv.

V usnesení, které bylo ve čtvrtek schváleno, poslanci EP vyzývají k vytvoření dlouhodobé strategie EU pro hnojiva a dlouhodobé strategie EU pro půdní živiny do června 2023, uvedl web Evropského parlamentu.

Upozorňují, že ruský plyn, který se používá při výrobě hnojiv, přispívá k financování války na Ukrajině, a vyzývají proto, „aby byly co nejdříve vyčleněny dostatečné zdroje na ukončení závislosti na tomto plynu“.

Poslanci rovněž uznávají, že soběstačnost v oblasti minerálních hnojiv „není ve střednědobém horizontu reálná“ a že suroviny používané k výrobě hnojiv často pocházejí z autokratických režimů. EU by neměla „nahrazovat jednu závislost druhou“ a musí zvýšit svou strategickou autonomii v oblasti hnojiv.

Jako krátkodobé opatření ke zvýšení dostupnosti hnojiv pro zemědělce a stabilizaci cen poslanci navrhují využít část zemědělského rozpočtu na rok 2023 k poskytnutí okamžité pomoci zemědělcům a rozšířit dočasné pozastavení dovozních cel na všechna minerální hnojiva kromě těch, která pocházejí z Ruska a Běloruska. Vyzývají také Komisi, aby prozkoumala mechanismus společného nákupu hnojiv na úrovni EU a možnosti, jak omezit úzká místa na trhu s hnojivy. V dlouhodobém horizontu poslanci doporučují urychlit proces dekarbonizace a používat k výrobě hnojiv živiny bez fosilních zdrojů a recyklované živiny.

Zpravodaj a předseda Výboru pro zemědělství a rozvoj venkova Norbert Lins (EPP, Německo) řekl: „Naléhavě potřebujeme zajistit dostatečné dodávky hnojiv pro naše zemědělce a potřebujeme více opatření ke snížení jejich cen. Hnojiva jsou nezbytná pro zajištění potravin. Nahrazení a doplnění minerálních hnojiv živinami z organických zdrojů by výrazně rozšířilo nabídku nástrojů pro zemědělce a snížilo závislost evropského zemědělství na dovozu hnojiv ze třetích zemí.“

Souvislosti

Po invazi na Ukrajinu 24. února 2022 došlo k prudkému nárůstu cen hnojiv a energií, což mělo dopad na náklady na potraviny. Ceny dusíkatých hnojiv se v září 2022 zvýšily o 149 %, přičemž největší výrobci hnojiv zaznamenali rekordní zisky.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.