Turecko bude bojovat proti „kurdským rebelům“, za kterými stojí USA

Pentagon už Ankaru upozornil, že „takové akce jsou neakceptovatelné“.

Turecko je odhodláno spustit vojenskou intervenci na severovýchodu Sýrie, jejímž cílem jsou kurdští rebelové, které ale podporují Američané, tvrdí Wall Street Journal (vydání 13/12/2018) Tato akce již spustila varování Pentagonu a signalizuje další vlnu napětí mezi oběma členy NATO.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan uvedl, že za pár dnů začne osvobozovat území východně od řeky Eufrat od teroristických organizací. Žádné detaily ohledně vojenské intervence nebyly uvedeny, v předchozích případech Turecko použilo letecké údery i pozemní vojsko. Pentagon upozornil, že na území mohou být americké vojenské síly. Zaznělo dokonce, že „takové akce jsou neakceptovatelné“.

USA dále uvedly, že jsou oddány ochraně turecké hranice a zdůraznily, že kurdské jednotky jsou silným partnerem proti Islámskému státu. Turecká intervence na tomto území bez koordinace s USA by mohla vyvolat dramatickou eskalaci mezi oběma zeměmi. Turecko se dlouhodobě obává, že kurdští rebelové jsou pro něj existenčním rizikem. Syrští Kurdové tvrdí, že nemají žádné spojení s Kurdskou stranou pracujících PKK, která již čtyřicet let vede povstání proti tureckému státu. Tato strana je na seznamu teroristů jak USA, tak Turecka.

Turecko je rozčíleno tím, že USA má na území asi 2000 vojáků, a to na trojúhelníkovém území mezi řekou Eufrat, tureckou a iráckou hranicí. USA tvrdí, že mají zabránit jakémukoliv kurdskému útoku na Turecko. Ale Turecko říká, že USA tyto pozice obsadily, aby naopak zabránily Turecku napadnout „teroristické skupiny“. To uvedl i Erdogan – podle něj chrání pozice USA teroristy před Tureckem.

Turečtí představitelé neustále tlačí na USA, aby přerušily své vazby na syrské Kurdy. USA tvrdí, že toto spojenectví je pouze dočasné a bude ukončeno, jakmile bude zničen Islámský stát. Jenže, je jasné, že americká vojenská přítomnost také slouží k tomu, aby USA měly nějaké slovo v budoucích mírových rozhovorech.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.