Generální tajemník NATO jednal s polským prezidentem o posilování ruské armády

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg přivítal v pondělí 7. února v sídle NATO polského prezidenta Andrzeje Dudu, aby jednal o pokračujícím ruském vojenském posilování na Ukrajině a v jejím okolí.

Jens Stoltenberg uvedl: „Rusko nyní rozmístilo výrazně přes 100 000 vojáků s podpůrnými kapacitami, včetně zdravotnických jednotek, velení a řízení a logistiky. Očekáváme také, že přibližně 30 000 ruských vojáků bude rozmístěno v Bělorusku: jedná se o největší nárůst počtu vojáků od dob studené války. Toto rozmístění není odůvodněné, je netransparentní a probíhá velmi blízko hranic NATO.“

Generální tajemník uvedl, že připravenost sil rychlé reakce NATO již byla zvýšena a že NATO zvažuje nasazení dalších bojových skupin v jihovýchodní části Aliance. Generální tajemník uvítal, že Spojené státy vysílají další vojáky do Polska, Německa a Rumunska, a označil to za „silný důkaz amerického závazku vůči naší Alianci. Také další spojenci poskytují NATO více sil na zemi, ve vzduchu a na moři. Naše nasazení je obranné a přiměřené. Vysílají jasný signál: NATO udělá vše, co je nezbytné k ochraně a obraně všech spojenců.“

Stoltenberg zdůraznil, že NATO je i nadále otevřeno dialogu s cílem nalézt politické řešení: „Dnes znovu vyzývám Rusko, aby se setkalo se spojenci NATO v rámci Rady NATO-Rusko. Jsme připraveni naslouchat jejich obavám, diskutovat o vztazích mezi NATO a Ruskem, o snižování rizik a transparentnosti, o kontrole zbrojení, odzbrojení a nešíření zbraní a o dalších otázkách, které se týkají naší bezpečnosti. NATO však nebude dělat kompromisy v základních principech. Naší schopnosti chránit a bránit všechny spojence a práva každého národa zvolit si vlastní cestu.“

Vedoucí představitelé rovněž jednali o nedávném společném prohlášení Ruska a Číny, v němž obě země vyzvaly NATO, aby přestalo přijímat nové členy. Stoltenberg to označil za „pokus upřít suverénním národům právo na vlastní volbu, které je zakotveno v klíčových mezinárodních dokumentech“. Zdůraznil, že NATO respektuje rozhodnutí každé země být či nebýt součástí aliance, a řekl: „Musíme respektovat suverénní rozhodnutí, nikoli se vracet do doby sfér vlivu, kdy velké mocnosti mohou ostatním říkat, co mohou nebo nemohou dělat.“

Generální tajemník poděkoval Polsku za jeho významný příspěvek ke společné bezpečnosti NATO, mimo jiné za to, že hostí jednu z mnohonárodních bojových skupin Aliance v regionu.

Zápis z tiskové konference je zde v angličtině.

Ilustrační foto: Kjetil Ree, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.