Nová zpráva uvádí, že 18 % všech úmrtí v Indii v roce 2019 bylo spojeno se znečištěným, toxickým vzduchem.
Toxické ovzduší zabilo v Indii v roce 2019 více lidí než v roce 2017, uvedl v nové zprávě prestižní lékařský list The Lancet. Celkem 1,67 milionu úmrtí způsobených škodlivým vzduchem představovalo 18 % všech úmrtí.
Indická města jsou na předních příčkách globálního znečištění. Tato skutečnost si vybírá svou lidskou a ekonomickou daň. V roce 2017 souvisela se špatnou kvalitou ovzduší smrt celkem 1,24 milionů lidí, tedy 12,5 % všech úmrtí.
Podle nové analýzy vede znečištění vzduchu k celé řadě závažných onemocnění: k chronické obstrukční plicní nemoci, infekcím dýchacích cest, rakovině plic, srdečnímu onemocnění, mozkové mrtvici, cukrovce, novorozeneckým poruchám a kataraktě.
Ačkoli úmrtnost způsobená znečištěním ovzduší v domácnostech klesla v období 1990 – 2019 o 64,2 %, úmrtnost způsobená znečištěním ve venkovním prostředí se více než zdvojnásobila, uvedl dále The Lancet.
„Zlepšení kvality ovzduší v celé Indii během období karantény COVID-19 a jeho další zhoršení spolu se zmírněním omezení poskytují zajímavá vodítka ohledně rozsahu snížení znečištění ovzduší, které je možné při snížené lidské činnosti,“ dodala nová analýza.
Podle švýcarské společnost IQAir, jež se zabývá technologiemi kvality ovzduší, se na seznamu 20 nejvíce znečištěných měst světa umísťují tři největší indická města: Nové Dillí, Kalkata a Bombaj.
Psali jsme:
- Špinavé britské tajemství: Indie se dusí smradem z pálených pneumatik
- Indická vláda čelí kritice za nákup čističů vzduchu pro úředníky
- Jako v plynové komoře. Indické hlavní město se dusí smogem