Čína tak reagovala na chystanou návštěvu americké velvyslankyně při OSN na Tchaj-wanu.
Velvyslankyně USA při OSN Kelly Craftová se chystá mezi 13. až 15. lednem navštívit Tchaj-wan a jednat zde s představiteli ostrova. Čína na informaci reagovala s tím, že si USA „hrají s ohněm“. Tchaj-wan totiž vidí Čína jakou součást svého území a na podobné kroky reaguje podrážděně.
V době, kdy byl na návštěvě na Tchaj-wanu ministr zdravotnictví USA Alex Azar a také náměstek ministra pro ekonomický rozvoj, energetiku a životní prostředí Keith Krach, se čínská stíhací letadla opakovaně přiblížila k ostrovu.
Podle americké diplomatické mise bude velvyslankyně Craftová na Tchaj-wanu „posilovat“ vztahy mezi USA a Tchaj-wanem a také podporovat ostrov podle politiky, která je uvedena v několika diplomatických dokumentech (konkrétně v Taiwan Relations Act, ve třech společných komuniké a také v takzvaných Six Assurances). Spojené státy přitom, podobně jako jiné země, nemají s Tchaj-wanem oficiální diplomatické vztahy. Přesto patří k nejvýznamnějším spojencům ostrova, kterému poskytují také dodávky zbraní.
Čína proti velmi symbolické návštěvě americké ambasadorky protestovala, Tchaj-wan totiž není díky odporu Číny členem OSN. „Chceme Spojeným státům připomenout, že ten, kdo si hraje s ohněm, se spálí. USA zaplatí vysokou cenu za své chybné jednání,“ reagovala čínská diplomatická mise při OSN.
Psali jsme: