Od 9. do 15. října se koná v Marrákeši výroční zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. Šéfové těchto institucí v pátek vyzvali členské země, aby zvýšily finanční sílu globálních věřitelů a pomohly tak chudším zemím v boji proti chudobě a změně klimatu.
„Čelíme klesajícímu pokroku v boji proti chudobě,“ upozornil prezident Světové banky Ajay Banga ve svém prvním významném projevu od červnového nástupu do funkce. Také zmínil existenční klimatickou krizi, nedostatek potravin, nestabilitu, začínajícímu zotavování z pandemie a důsledky konfliktů, a to i daleko za frontovou linií.
Banga dodal, že svět čelí „dokonalé bouři vzájemně provázaných výzev a geopolitické složitosti, které dohromady prohlubují nerovnost“. Rodilý Ind, naturalizovaný občan USA, varoval před „rostoucí nedůvěrou“ mezi rozvinutými a rozvojovými zeměmi. „Frustrace zemí globálního Jihu je pochopitelná. V mnoha ohledech platí cenu za prosperitu ostatních,“ řekl na plenárním zasedání.
Rizika palestinsko-izraelského konfliktu
Šéfka Mezinárodního měnového fondu Kristalina Georgievová se vyjádřila k aktuálnímu dění a míní, že „palestinsko-izraelský konflikt musí být vyřešen co nejrychleji, protože riziko hospodářského dopadu se každým dnem zvyšuje“ a „čím déle trvá, tím více roste riziko jeho přelévání a tam, kde se jako svět nacházíme, si prostě nemůžeme dovolit více nejistoty a nenávisti“.
MMF má povinnost být neutrální, aby mohl poskytovat „objektivní“ politické poradenství v ekonomických otázkách všem členským zemím, odpověděla Georgievová na otázku, zda může fond iniciovat dialog mezi Izraelem a Egyptem o sporném palestinském území. „Existují instituce, které jsou vhodnější pro sbližování zemí na politické úrovni než fond,“ uvedla.
„MMF se nyní soustředí na pečlivé sledování toho, jaký by mohl být ekonomický dopad nové erupce napětí na Blízkém východě.“
I když je na hodnocení dopadu války na světovou ekonomiku ještě brzy, Georgievová uvedla, že „pro světovou ekonomiku je to nový mrak na ne zrovna slunečném obzoru“.
Psali jsme:
- Jednostranné politiky ohrožují globální obchodní řád
- Evropu zachvátila „dublovaná krize“
- Nejvýznamnější ekonomiky světa (1980-2075)
- Sachs: Američtí plutokraté aktivně brání boji proti chudobě i změnám klimatu
- Světová banka a banka BRICS mají nové vedoucí představitele a odlišné vyhlídky
- Vůdci chudých národů dali na summitu OSN najevo svou nespokojenost
- MMF: Mezinárodní ekonomika se fragmentuje
- Hrozí geopolitická roztříštěnost, která by mohla ohrozit rozvojové úspěchy posledních 75 let, míní šéfka MMF