Ze zprávy „DHL Global Connectedness Report 2024“ vyplývá, že globalizace dosáhla v roce 2022 rekordní úrovně a v roce 2023 zůstala blízko této úrovně –navzdory řadě globálních otřesů v uplynulém desetiletí.
Silné mezinárodní toky obchodu, kapitálu, informací a lidí odporují představám o deglobalizaci.
Společnost DHL a Stern School of Business na New York University vydaly nedávno novou zprávu „DHL Global Connectedness Report 2024“, která je nejkomplexnější dostupnou analýzou stavu a vývoje globalizace. Sleduje, jak se po světě pohybují obchodní toky, kapitál, informace a lidé, a měří globalizaci 181 zemí a území.
Zpráva ukazuje, že globalizace dosáhla v roce 2022 rekordní úrovně a v roce 2023 se jí blížila – navzdory řadě globálních otřesů v uplynulém desetiletí, včetně pandemie covid-19, válek na Ukrajině a v Gaze, obchodního konfliktu mezi USA a Čínou a vystoupení Spojeného království z EU. Důkazy důrazně vyvracejí názor, že se růst globálních toků obrátil. Růst obchodu hrál klíčovou roli při zvyšování globální propojenosti.
Podíl celosvětové produkce obchodované na mezinárodní úrovni se v roce 2022 vrátil na rekordně vysokou úroveň. Po zpomalení v roce 2023 se v roce 2024 předpokládá zrychlení růstu obchodu. Globalizace informačních toků byla v posledních dvou desetiletích obzvláště silná, i když nejnovější údaje ukazují zastavení jejich růstu, částečně v důsledku menší výzkumné spolupráce mezi USA a Čínou. Podniková globalizace roste, společnosti rozšiřují svou mezinárodní přítomnost a získávají více tržeb v zahraničí.
Ze zprávy rovněž vyplývá, že vazby mezi USA a Čínou se nadále zmenšují, přičemž podíly toků obou zemí, které se vzájemně týkají, se od roku 2016 snížily přibližně o čtvrtinu. Obě země však zůstávají významně propojené a vykazují větší toky než téměř jakákoli jiná dvojice zemí.
Pozn. red.: zpráva obsahuje profily vybraných zemí, informace o České republice najdete na str. 151.
Psali jsme:
- Ilona Švihlíková: Konec rozvoje – konec globalizace?
- Nebezpečné závislosti. Jak funguje mezinárodní dělba práce v kontextu globalizace?
- S globalizací se ekonomické sankce staly běžnějšími než vojenské intervence
- Ilona Švihlíková: Střípky z Davosu 3: Co nás čeká? Fragmentace, inflace, dotační války…
- Světovému ekonomickému fóru v Davosu dominují globální krize
- Nadnárodní korporace jsou mocné, jsou hnací silou globalizace a těží z ní
- Globalizace se odkládá
- Konec globalizace se nekoná
- !Argument v roce 2021: Kniha esejů “Pandemie covid-19: Konec neoliberální globalizace?”
- Globalizace a národní odolnost mohou koexistovat i v době koronaviru
- Konec hyperglobalizace? Jak bude svět vypadat po pandemii
- Rok 2019 byl ve znamení odpojení a rozvíjející se deglobalizace
Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.