OSN: Už 20 milionů lidí je ohroženo hladomorem v největší humanitární krizi od roku 1945

UN News. “Jsme v kritickém bodě dějin. Hned na začátku roku čelíme největší humanitární krizi od vzniku OSN”, řekl koordinátor rychlé pomoci OSN Stephen O´Brien po návratu ze čtyř kriticky ohrožených zemí: Keni, Jemenu, Jižního Súdánu a Somálska.
O´Brien varoval, že bez okamžité, společné a koordinované pomoci na globální úrovni dojde k tomu, že zde lidé umřou hlady, či na následky dalších nemocí, které se dotknou dětí a také budoucnosti těchto zemí.
Oficiálně OSN odhaduje, že se ohrožení hladomorem týká celkem 20 milionů lidí v těchto čtyřech zemích.
Konkrétně potřebuje humanitární pomoc celkově asi 18 milionů lidí v Jemenu, z nich je ve vážném nedostatku potravin celkem 7 milionů. Válečný konflikt v Jemenu jenom krizi prohlubuje.
V Jižním Súdánu byl už oznámen stav hladomoru, který ohrožuje 7,5 milionů lidí, z nichž je na 3,4 miliony lidí vysídleno. Od minulého roku jde o nárůst o celkově asi 1,4 milionů lidí. Podle O´Briena je tato krize v Jižním Súdánu dílem člověka a je důsledkem či součástí místního konfliktu.
V Somálsku potřebuje okamžitou pomoc asi 2,9 milionů lidí, což je skoro polovina populace. Velké obavy budí situace více než milionů dětí mladších pěti let, které ohrožuje akutní podvýživa. Současný stav je podle O´Briena je deja vu situace v roce 2011, kdy v Somálsku byl také hladomor.
V Keni je potravinovou krizí ohroženo celkem 2,7 milionů lidí a je možné, že v dubnu jich bude už 4 miliony, varuje úředník OSN.
Celkově je podle OSN potřeba okamžité pomoci v hodnotě 1,5 miliardy dolarů pro ohrožený region od mezinárodní komunity. Jak O’Brien řekl, všechny tyto krize je možné překonat.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.