Chorvatsko obviňuje Maďarsko nejen kvůli plynu a naftě. Čeho lituje Orbán?

Balkánské zápisky komentují poslední roztržku mezi Chorvatskem a Maďarskem.

Chorvatsko je rozčílené textem v prestižního britském deníku Financial Times. Deník ze svých zdrojů v EU napsal, že Orbán při posledním jednání s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou měl uvést, že Budapešť bude silně závislá na ropě čerpané potrubím z Chorvatska, jakmile se odstaví od ruských dodávek. Chorvatsko považuje takové tvrzení za drzost.

Před lety díky svému korupčnímu premiérovi Ivo Sanaderovi, který je ve vězení, prodalo svoji naftovou společnost INA maďarskému MOLu. Naopak se tak Chorvatsko dostalo do závislosti na dodávkách plynu a nafty na Maďarsku. Chorvatský deník Jutarnji připomíná, že MOL před lety koupil od italské společnosti ENI těžební platformy na Jadranu a k tomu část kapacity chorvatských LNG terminálů. Maďarský MOL tak kontroluje nejen dovoz z východu, ale i chorvatskou produkci a značnou část chorvatského LNG terminálu.

„Maďarsko se dostalo do absolutní regionální dominance nad Chorvatskem z pohledu zásobování naftou a plynem,“ píše chorvatský deník Jutarnji. Autor článku kritizuje, že se Maďarsko dostalo do pozice, že vyjednává v EU o energetických zdrojích také pro Chorvatsko, jako by bylo jakýmsi dominiem Maďarska. Chorvaté také připomínají svoji bezpečnostní závislost na maďarských stíhačkách Gripen, které selhaly, když před několika měsíci přilétlo z Ukrajiny bezpilotní letadlo s náloží a zřítilo se a vybuchlo v Záhřebu.

Kritika EU dále pokračuje a deník Jutarnji píše: „Chorvatsko sice nebude závislé na dovozu z Putinovy autokracie, ale bude závislé na maďarském autokratovi Orbánovi, který dováží plyn od svého ruského přítele autokrata Putina. Navíc šéfka EK přitakala na podmínku, aby regionální partneři pomohli Maďarsku v jeho energetické transformaci.“

Dalším píchnutím Maďarska do chorvatských žil byla transakce, kdy se maďarský fond Indotek dohodl s ruskou Sberbank a odkoupil její podíl v chorvatské společnosti Fortenova (dříve Agrokor), což je potravinový a obchodní řetězec na Západním Balkánu. Také se často v Chorvatsku mluví o snaze společnosti MOL pomocí kreditů manažersky převzít i u nás známou chorvatskou potravinářskou společnost Podravka.

Aby bylo mezi Chorvatskem a Maďarskem dílo dokonáno, Viktor Orbán v rozhovoru pro rádio Kossuth prohlásil: „Kdo má moře, může si naftu a plyn dovézt v tankerech. Kdyby nám moře nevzali, měli bychom přístav.“ Taková věta nezůstala bez odezvy. Chorvaté okamžitě pochopili, že Orbán má na mysli jejich přístavy, které byly kdysi součástí Rakouska-Uherska.

Vysvětlení ropné transformace

Maďarsko a některé další východoevropské státy pokrývají většinu svého dovozu ropy prostřednictvím ropovodu Družba ze sovětské éry, který prochází Ukrajinou. Existuje alternativní cesta a to ropovod Adria z chorvatského pobřeží. Ten by mohl pokrýt 80 % potřeb regionu prostřednictvím námořní ropy. Zatím MOL zpracovává standardizovanou směs ze 70 různých ropných polí, nazývanou REBCO – Russian Export Blend Crude Oil. Transformace znamená, že MOL musí svoji technologii předělat, což potrvá roky a bude stát kolem půl miliardy dolarů.

Ilustrační foto: Kremlin.ru, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.