Bavorsko chce získat plyn a ekologický vodík novým plynovodem z Chorvatska

Plynovod vedoucí přes Rakousko by mohl nejprve dodávat plyn a později zelený vodík, aby uspokojil „velký energetický apetit Bavorska“.

Chorvatsko by se mohlo stát významným dodavatelem plynu pro jihoněmeckou spolkovou zemi Bavorsko, protože by do této ekonomicky silné země dodávalo zkapalněný zemní plyn (LNG) a také vodík, píše Süddeutsche Zeitung. „Bavorsko hledá svou energii budoucnosti,“ řekl zemský premiér Markus Söder během návštěvy Krku, nejsevernějšího chorvatského ostrova ve Středozemním moři. V doprovodu rakouského kancléře Karla Nehammera a chorvatského premiéra Andreje Plenkoviće Söder uvedl, že příjem dodávek plynu z této jihovýchodní evropské země by vnitrozemskému Bavorsku zajistil nejen větší nezávislost na Rusku, ale také „větší nezávislost na severu“. Pobřežní spolkové země na severu Německa se staly nejdůležitějšími vstupními body do země pro plyn, v současnosti ze zemí, jako je Nizozemsko a Norsko, a také pro plánované dodávky LNG v nově vybudovaných lodních terminálech.

Konzervativní politik CSU, jehož země je z 90 % závislá na dodávkách plynu z Ruska, uvedl, že plynovod vedoucí přes Rakousko by mohl nejprve dodávat plyn a později zelený vodík, aby uspokojil „velký energetický apetit Bavorska“. Terminál na ostrově Krk má plánovanou roční kapacitu asi 6 miliard metrů krychlových, což je zhruba polovina roční potřeby Bavorska, uvádí se v článku. Chorvatský premiér Plenković uvedl, že jeho cílem je učinit ze země „energetický uzel“ v jižní Evropě, ale výstavba plynovodu potrvá podle odhadů až 5 let. Energetický expert Martin Stümpfig v komentáři pro bavorskou stranu Zelených uvedl, že stát nebude potřebovat plynovody, které nebudou dokončeny před rokem 2030, a argumentoval, že Söder by měl spíše více usilovat o zvýšení výroby energie z obnovitelných zdrojů v samotném státě. „Musíme se zbavit plynu jako překlenovací technologie,“ řekl Stümpfig. Bavorský zemský premiér a šéfové Rakouska a Chorvatska se dohodli, že budou projekt prosazovat na úrovni EU a vytvoří řídicí skupinu, která posoudí potřebná infrastrukturní opatření a náklady. „Perspektivní plynovod se netýká této zimy,“ ale měl by spíše přispět k dlouhodobým energetickým plánům, řekl Söder.

Bavorsko je energetickou krizí zasaženo více než jiné německé spolkové země, a to kvůli vysoké závislosti na ruském plynu, velkému počtu energeticky náročných podniků a pomalému zavádění větrných elektráren a přenosových linek. Průmysl v této spolkové zemi varoval, že pokud Bavorsko nedožene zaostávání za ostatními spolkovými zeměmi v oblasti výroby energie z obnovitelných zdrojů, požaduje rozdělení země na dvě různé cenové zóny, které by poskytovaly nižší ceny regionům, kde je energie z obnovitelných zdrojů dostupnější.

Zdroj: Benjamin Wehrmann, „Bavaria eyes gas and green hydrogen supplies through new pipeline from Croatia“ (Clean Energy Wire, 25.11.2022)

Licence: Creative Commons Attribution 4.0 International Licence (CC BY 4.0)

 

Psali jsme:

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.