Papež říká, že děti si v Itálii mohou dovolit jen bohatí

Založení rodiny v Itálii se stává „obrovským úsilím“, které si mohou dovolit jen bohatí, řekl nedávno papež František a varoval, že „divoké“ podmínky volného trhu brání mladým lidem mít děti.

Počet narozených dětí v Itálii v roce 2022 poprvé klesl pod 400 000 a zaznamenal tak již 14. roční pokles v řadě, přičemž celkový počet obyvatel se snížil o 179 000 na 58,85 milionu.

Papež František v projevu na konferenci o rostoucí demografické krizi uvedl, že klesající porodnost signalizuje nedostatek naděje v budoucnost, přičemž mladé generace tíží pocit nejistoty, křehkosti a nejistoty.

„Skutečným problémem jsou obtíže při hledání stabilního zaměstnání, obtíže při jeho udržení, neúměrně drahé domy, vysoké nájemné a nedostatečné mzdy,“ řekl po boku italské premiérky Giorgie Meloniové.

„Volný trh se bez nezbytných nápravných opatření stává divokým a vytváří stále vážnější situace a nerovnosti,“ dodal.

Vzhledem k demografickému vývoji se dostávají do popředí otázky, jako jsou přínosy a limity přistěhovalectví nebo obtíže při slaďování práce a mateřství. K udržení italského sociálního systému je zapotřebí do roku 2030 dosáhnout 500 tisíc porodů s 1,60 dítěte na ženu (v roce 2022 to bylo 1,24).

Hrozí, že se počet obyvatel během příštích 40 let sníží o 11 milionů, přičemž počet úmrtí bude 2,5krát vyšší než počet nově narozených dětí.

Psali jsme:

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.