Italský premiér Giuseppe Conte jen tak tak přežil hlasování o důvěře. Nyní musí s křehkou menšinovou vládou pokračovat v řízení země postižené koronakrizí.
Nedávno jsme informovali (zde a zde) o dlouhodobém napětí mezi premiérem Contem a expremiérem Matteou Renzim, které vyústilo do otevřeného konfliktu a bylo nutné hlasovat o důvěře vlády.
Po více než dvanáctihodinové debatě o důvěře dostal Giuseppe Conte zelenou i v Senátu. S pouhými 156 hlasy však šéfovi vlády stačila prostá většina. Nakonec k absolutní většině chybělo pět hlasů. To znamená, že Conte zůstává ve funkci, ale musí pokračovat ve spolupráci s menšinovou vládou, uvedla Tagesschau.
„Tato země si zaslouží kompaktní vládu, která se po celou dobu stará a pracuje výhradně pro dobro svých občanů,“ řekl v debatě před hlasováním Conte.
Itálie je zvyklá na slabé nebo menšinové vlády. Od roku 1946 měla země 29 premiérů a 66 vlád. Samotný Giuseppe Conte vládl s Hnutím 5 hvězd a Legou Mattea Salviniho v období od června 2018 do září 2019 (o tehdejším dění jsme informovali zde, zde, zde, zde, zde a zde), než vytvořil novou vládu s Hnutím 5 hvězd, Demokratickou stranou a stranou Italia Viva, v jejímž čele je bývalý premiér Matteo Renzi.
Renzi obvinil premiéra Conteho, že se spojil s Hnutím 5 hvězd a „plýtvá veřejnými penězi“ poskytováním daňových slev a nouzové pomoci místo toho, aby využil fondů EU k investování a strukturální reformě. Vyzval také k využití Evropského mechanismu stability (ESM), fondu pro země eurozóny v obtížích.
Analytici mají podezření, že Renzi chce znovu získat pozornost médií, protože jeho strana, která v nedávných průzkumech získala méně než 3 %, může být v nadcházejících legislativních volbách irelevantní.
Matteo Salvini z pravicové Legy vyzval Conteho v mamutí debatě v Senátu, aby se „vrátil domů“ a připravil půdu pro nové volby. Šéfka frakce Berlusconiho strany Forza Italia, Anna Maria Berniniová, zdůraznila, že „italská středopravá aliance je připravena převzít vládní odpovědnost“.
Po těžce vybojovaném hlasování čelí Conte nyní obtížnému úkolu pokračovat v řízení Itálie zasažené pandemií s menšinovou vládou. Jak uvedl Conte v debatě o důvěře, ekonomický růst v Itálii klesl v roce 2020 o 9 %.
Psali jsme:
- Itálie se nerozhodne pro „populistickou“ odpověď na současnou politickou krizi, říká bývalá ministryně
- Italové sní o oddlužení a Němci mají hrůzu z prolomení tabu
- Byrokracie v Itálii a Španělsku ztíží využití finanční pomoci EU
- Italské kriminální klany se snaží čerpat z fondů EU
- Itálie plánuje dát peníze z Fondu obnovy do infrastruktury, vzdělání a vědy
- Koronavirová pandemie vyústila v pandemii dluhovou
- Fond obnovy EU a konec posledních zbytků ekonomické suverenity. Kritický pohled z Itálie
- Italská krize ohrožuje celou eurozónu
- Conte: Itálie se po krizi nemá vrátit k normálu. V plánu jsou reformy
- Gentiloni: Itálie teď musí utrácet a později řešit zadlužení
Ilustrační foto: Autor – via Wikipedia Commons, licence Creative Commons