Mexiko v souvislosti se zatčením bolivijské exprezidentky Añezové vyzvalo OAS, aby se zdržela „jednostranných prohlášení jménem všech členských států“.
Mexické ministerstvo zahraničí varovalo Organizaci amerických států před vměšováním se do vnitřních záležitostí Bolívie v souvislosti se zadržením a vyšetřováním bývalé prezidentky země Jeanine Añezové.
Současná bolívijská vláda minulý týden uvěznila bývalou prezidentku spolu s jejími dvěma bývalými ministry. Añezová byla obviněna z účasti na převratu, jehož cílem bylo svrhnout v roce 2019 dlouholetého prezidenta země Evo Moralese.
Añezová se stala prezidentkou země po Moralesově rezignaci, ke které přistoupil až pod tlakem armády. Od minulého pondělí je bývalá konzervativní prezidentka ve vyšetřovací vazbě. Añezová obvinění odmítá. V čtyřech městech Bolívie se v uplynulém týdnu sešli její podporovatelé, aby proti zatčení protestovali.
Organizace amerických států (OAS) a některé lidskoprávní organizace zatčení a obvinění exprezidentky kritizují a považují ho za zneužití justice pro politické účely. OAS také Bolívii vyzvala k věrohodnému a nestrannému soudnímu procesu a označila justiční systém země za korupční a podléhající politickému vměšování.
Mexiko ve svém prohlášení vyzvalo OAS, aby se zdržela „jednostranných prohlášení jménem všech členských států“. Mexický prezident Andres Manuel Lopez Obrador řekl, že Mexiko se v zahraniční politice řídí zásadou nevměšování se do vnitřních záležitostí jiných zemí. Jeho kritici však tvrdí, že se z této pozice odchýlil, když jednal s dalšími latinskoamerickými socialisty, jako je Morales.
Psali jsme:
- V Bolívii vyhrál Moralesův kandidát. Opozice nepochopila, o čem je politika a voliči trestali prozatímní vládu
- Áñezová odstoupila z prezidentských voleb v Bolívii
- Kandidatura Áñezové vyvolala další krizi v bolívijské politice
- Áñezová chce kandidovat na post prezidenta Bolívie
- Bolívie: Nová vláda začíná s výprodejem země
- Bolívie vydala zatykač na Moralese