Podle analýzy Mezinárodního měnového fondu je inflace jedním z nejznepokojivějších problémů Latinské Ameriky.
Rozsáhlá inflace jako globální makroekonomický problém je jedním z důsledků pandemie koronaviru. Jako by to nestačilo, ruská válka na Ukrajině také zvýšila nejistotu na mezinárodní scéně a vedla k eskalaci cen mnoha základních komodit, jako je ropa, plyn a obiloviny jako pšenice a kukuřice a jejich potravinářské deriváty (viz náš článek „Zažíváme největší komoditní šok od 70. let 20. století“).
Tento globální růst cen zhoršuje domácí míru inflace, jejíž příčiny mohou být i strukturální a souviset s výkonností samotné ekonomiky. V Latinské Americe, kde je míra inflace zpravidla vyšší než na trzích s vysokými příjmy, se sice nejedná o nový jev, ale vlády jsou pod ještě větším tlakem, aby přijaly opatření, která zabrání tomu, aby občané ztráceli stále více kupní síly.
Podle analýzy Mezinárodního měnového fondu je inflace jedním z nejznepokojivějších problémů Latinské Ameriky. Růstem cen nejvíce trpí nejzranitelnější sociální skupiny, které si nemohou dovolit základní výdaje, jako jsou potraviny, bydlení a doprava. Při inflaci se reálná hodnota příjmů zaměstnanců týden od týdne snižuje, zatímco životní náklady a náklady na základní potřeby rostou. Venezuela je bezpochyby latinskoamerickou zemí, kterou tento fenomén v posledním desetiletí zasáhl nejvíce.
Podle odhadů MMF z dubna 2022 trpěli Venezuelané v letech 2019 až 2021 inflací vyšší než 1 500 % ročně. Podle odhadů dosáhne v letošním roce venezuelská inflace 500 %, což je nejvyšší hodnota v Latinské Americe a na světě. Na tomto smutném stupni vítězů na regionální úrovni zaujímá druhé místo argentinská ekonomika s očekávanou mírou inflace 51,7 % do roku 2022, následovaná Haiti s 25,5 %.
Graf ukazuje prognózu míry inflace v Latinské Americe v roce 2022. Zdroj: Statista.
Psali jsme:
- Kanada: Nejvyšší míra inflace za posledních 31 let a astronomické ceny paliv
- Mezinárodní měřítko inflace slaví 25 let
- Proč je Francie zasažena inflací nejméně ze všech zemí eurozóny
- Eurozóna se potýká s nejvyšší mírou inflace od roku 1999
- Inflace v eurozóně dosáhla v únoru rekordní výše 5,8 %
- Invaze, nebo inflace? Biden řeší balík konkurenčních problémů
- Ilona Švihlíková: Pomůže proti inflaci monetární a fiskální restrikce, nebo si koledujeme o recesi?
- Nejvyšší inflace v eurozóně je v baltských zemích
- Turecko má rekordní inflaci. Erdogan si možná otevřel vrátka pro předčasné volby
- Německá šestiprocentní inflace zvyšuje tlak na Evropskou centrální banku
- Inflační šok ohrožuje Bidenův ekonomický program
- OECD: Inflace v nejbližších dvou letech poroste
- Co znamená návrat inflace?
- Ekonomika je na inflaci moc slabá