Šokující 500% inflace ve Venezuele

Podle analýzy Mezinárodního měnového fondu je inflace jedním z nejznepokojivějších problémů Latinské Ameriky.

Rozsáhlá inflace jako globální makroekonomický problém je jedním z důsledků pandemie koronaviru. Jako by to nestačilo, ruská válka na Ukrajině také zvýšila nejistotu na mezinárodní scéně a vedla k eskalaci cen mnoha základních komodit, jako je ropa, plyn a obiloviny jako pšenice a kukuřice a jejich potravinářské deriváty (viz náš článek „Zažíváme největší komoditní šok od 70. let 20. století“).

Tento globální růst cen zhoršuje domácí míru inflace, jejíž příčiny mohou být i strukturální a souviset s výkonností samotné ekonomiky. V Latinské Americe, kde je míra inflace zpravidla vyšší než na trzích s vysokými příjmy, se sice nejedná o nový jev, ale vlády jsou pod ještě větším tlakem, aby přijaly opatření, která zabrání tomu, aby občané ztráceli stále více kupní síly.

Podle analýzy Mezinárodního měnového fondu je inflace jedním z nejznepokojivějších problémů Latinské Ameriky. Růstem cen nejvíce trpí nejzranitelnější sociální skupiny, které si nemohou dovolit základní výdaje, jako jsou potraviny, bydlení a doprava. Při inflaci se reálná hodnota příjmů zaměstnanců týden od týdne snižuje, zatímco životní náklady a náklady na základní potřeby rostou. Venezuela je bezpochyby latinskoamerickou zemí, kterou tento fenomén v posledním desetiletí zasáhl nejvíce.

Podle odhadů MMF z dubna 2022 trpěli Venezuelané v letech 2019 až 2021 inflací vyšší než 1 500 % ročně. Podle odhadů dosáhne v letošním roce venezuelská inflace 500 %, což je nejvyšší hodnota v Latinské Americe a na světě. Na tomto smutném stupni vítězů na regionální úrovni zaujímá druhé místo argentinská ekonomika s očekávanou mírou inflace 51,7 % do roku 2022, následovaná Haiti s 25,5 %.

Graf ukazuje prognózu míry inflace v Latinské Americe v roce 2022. Zdroj: Statista.

 

Psali jsme:

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.