Itálie: Draghiho rezignace uvolňuje cestu krajní pravici

Poté, co italský premiér Mario Draghi oznámil svou rezignaci, se zdálo, že Itálie směřuje k další politické krizi, a tak se také stalo…

Itálie je opět politickou ruskou ruletou. Středa 20. července 2022 se zapíše do dějin politického systému, který se vrátil do starých kolejí a v klíčovém okamžiku svých dějin se dopouští dalšího projevu nezodpovědnosti. Systém, v němž se zdá, že jeho veřejní představitelé chtějí zmařit jakoukoli snahu vyhnout se útrapám spojeným s nástupem a odchodem nové exekutivy, míní Pablo Gómez Iniesta ve svém příspěvku pro The Conversation.

Vláda vedená Mariem Draghim se rozpadla poté, co se jí nepodařilo získat důvěru parlamentu v napínavém dni římské politiky. Pravicový blok v koalici, LegaForza Italia, stejně jako většinový partner, Hnutí 5 hvězd (M5S), se rozhodly definitivně rozejít s Draghim a stáhnout svou podporu návrhu obnovy, který premiér předložil sněmovně.

Rozdělování finančních prostředků a energetická krize: dvě hlavní výzvy na pořadu dne

„Odvaha, altruismus a důvěryhodnost“. To byly hlavní ingredience receptu, kterým chtěl Mario Draghi posílit svou podporu a zahájit druhou část svého mandátu zárukami. Funkční období, které mělo skončit na jaře 2023 a které bylo založeno na dvou hlavních cílech:

  • Upřesnit rozdělení fondů Nové generace (Next Generation) a jejich využití v účinných opatřeních pro italskou ekonomiku.
  • Řešení vážné energetické krize, kterou starý kontinent prochází, před nástupem kruté zimy. Již před několika dny učinil italský premiér v tomto směru důležité kroky. Dodávky plynu zajistil po uzavření dohody s Alžírskem, která zaručuje dodávky v případě hrozby omezení dodávek z Ruska.

Podpora na evropské úrovni se ukázala jako nedostatečná

Evropské země v posledních dnech požadovaly, aby Draghi zůstal v čele Paláce Chigi (sídla vlády). Od chvíle, kdy Draghiho rozhodnutí vešlo ve známost, se jeho pokračování stalo prioritou pro Evropu, v níž se stal jedním z nejvýznamnějších hlasů. Na začátku vystoupila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, dále pak vedoucí představitelé Německa a Francie Olaf Scholz a Emmanuel Macron.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij nechtěl zapomenout na svůj protějšek, vědom si významné humanitární a zbrojní podpory, kterou Itálie poskytovala od začátku války. Španělský prezident Pedro Sánchez rovněž vyjádřil přání, aby se i nadále počítalo s klíčovou osobností budoucnosti Unie. „Evropa potřebuje lídry, jako je Mario,“ řekl Sánchez.

Nestabilitu nedokázal ukončit ani sám Draghi

Nestabilita je dominantním rysem italské politiky posledních 75 let demokracie. Svědčí o tom výmluvná statistika: v tomto období se v čele exekutivy vystřídalo celkem 66 formálních vlád s průměrnou dobou trvání 13 měsíců, uvádí Iniesta. Přestože se Draghimu podařilo překonat strašlivé následky pandemie, proměny italské politiky nakonec jeho vůdcovství zničily.

Giorgia Meloniová je připravená získat většinu

Z nového volebního scénáře jednoznačně profituje Giorgia Meloniová, vůdkyně krajně pravicové strany Fratelli d’Italia (Bratři Itálie). Vzhledem k napjaté atmosféře ve vládě, Meloniová již několik týdnů vyzývá k urychleným volbám. Její strana, která jako jediná chybí ve vládním paktu, má v průzkumech téměř 25% podporu.

Meloniová ví, že v případě předčasných voleb by měla velkou šanci stát se první ženou v čele italské vlády. K tomu by se však musela dohodnout s dalšími partnery v pravicovém bloku: Legou Mattea Salviniho a stranou Forza Italia Silvia Berlusconiho.

Italskou politiku čekají do nových voleb 25. září zajímavé dny a týdny. V té chvíli se nejistota bude soustředit spíše na to, jak dlouho bude příští vláda trvat, než na to, kdo bude součástí koaliční vlády a za jakých podmínek bude schopna se zárukami přistoupit k dalekosáhlým reformám, dodává závěrem Iniesta.

Celý článek najdete na tomto odkaze: The Conversation, „Italia: la dimisión de Draghi despeja el camino a la ultraderecha“ (21.07.2022)

Přehled italských vlád od roku 1943 po současnost je zde.

Psali jsme:

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační foto: Governo.it, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.