Zpráva TNI (Transnational Institute) ukazuje, že vojenské výdaje a prodej zbraní mají hluboký a trvalý dopad na schopnost řešit klimatickou krizi.
Každý dolar vynaložený na armádu nejenže zvyšuje emise skleníkových plynů, ale také odvádí finanční zdroje, dovednosti a pozornost od řešení jedné z největších existenčních hrozeb, které kdy lidstvo zažilo, upozorňují autoři zprávy „Climate Collateral: How military spending accelerates climate breakdown“ Mark Akkerman, Deborah Burton, Nick Buxton, Ho-Chih Lin a Muhammed Al-Kashef ve spolupráci s platformami Stop Wapenhandel a Tipping Point North South.
Trajektorie vojenských výdajů a emisí skleníkových plynů je na stejné strmé vzestupné křivce. Celosvětové vojenské výdaje rostou od konce 90. let 20. století, od roku 2014 prudce stoupají a v roce 2021 dosáhly rekordní výše dvou bilionů dolarů. Přesto tytéž země, které jsou nejvíce odpovědné za velké vojenské výdaje, nejsou schopny najít ani zlomek prostředků nebo odhodlání k řešení globálního oteplování.
Z našeho průzkumu vyplývají následující skutečnosti:
- Nejbohatší země, které jsou nejvíce zodpovědné za klimatickou krizi, vynakládají více prostředků na armádu než na financování boje proti změně klimatu. Nejbohatší země (v rámci jednání OSN o klimatu zařazené do přílohy II) vydávají na své ozbrojené síly třicetkrát více, než kolik vynakládají na financování opatření v oblasti klimatu pro nejzranitelnější země světa, k čemuž jsou právně zavázány.
- Sedm z deseti největších historických emitentů patří také mezi deset největších světových poskytovatelů vojenských výdajů: v pořadí podle velikosti vydávají zdaleka nejvíce Spojené státy, následované Čínou, Ruskem, Spojeným královstvím, Francií, Japonskem a Německem. Další tři z deseti největších vojenských výdajů – Saúdská Arábie, Indie a Jižní Korea – jsou rovněž vysokými producenty emisí skleníkových plynů.
- V letech 2013 až 2021 utratily nejbohatší země (příloha II) za armádu 9,45 bilionu dolarů, což představuje 56,3 % celkových globálních vojenských výdajů (16,8 bilionu dolarů), zatímco na dodatečné financování opatření v oblasti klimatu se odhaduje 243,9 miliardy dolarů. Vojenské výdaje se od roku 2013 zvýšily o 21,3 %.
Vojenské výdaje zvyšují emise skleníkových plynů
- Zpráva platformy Tipping Point North South z roku 2020 odhaduje, že uhlíková stopa světových armád a souvisejícího zbrojního průmyslu činila v roce 2017 přibližně 5 % celkových globálních emisí skleníkových plynů. Pro srovnání, civilní letectví se na celosvětových emisích skleníkových plynů podílí 2 %.
- Pokud jde o spotřebu pohonných hmot, kdyby byly světové ozbrojené síly hodnoceny společně jako jedna země, byly by největším spotřebitelem ropy na světě, těsně před Belgií a Jihoafrickou republikou.
- Podle dalších odhadů organizací CEOBS a Scientists for Global Responsibility (SGR) činí roční uhlíková stopa armády 205 milionů tun v případě USA a 11 milionů tun ekvivalentu oxidu uhličitého v případě Spojeného království, přičemž na Francii připadá přibližně třetina z odhadovaných 24,8 milionu tun v Evropské unii.
Neexistuje žádný důkaz, že by armáda mohla být „zelená“
Ozbrojené síly nejbohatších zemí se stále častěji chlubí svým úsilím řešit klimatické změny a poukazují na instalaci solárních panelů na základnách, přípravu obrany proti mořské hladině a náhradu fosilních paliv v některé vojenské technice. Bližší pohled však naznačuje, že jde spíše o humbuk než o podstatu:
- Ve většině národních vojenských strategií v oblasti klimatu jsou cíle snižování emisí vágní a neurčité.Například britský strategický přístup ke změně klimatu a udržitelnosti v oblasti obrany z roku 2021 nestanovuje žádné cíle snižování emisí kromě „přispění k dosažení právního závazku Spojeného království dosáhnout do roku 2050 nulových čistých emisí“.
- Armáda nebyla schopna najít vhodné alternativy paliv pro dopravu a vybavení používané při operacích a cvičeních – které tvoří 75 % vojenské spotřeby energie. Samotné tryskové palivo představuje 70 % paliva používaného armádou, následuje námořní pohon a v menší míře pozemní vozidla. Armáda se potýká se stejnými problémy jako civilní letecký sektor – alternativní paliva jsou stále příliš drahá, jejich dostupnost je omezená a nejsou udržitelná.
- Většina deklarovaných cílů „čisté nuly“ je založena na falešných předpokladech – závisí na technologiích, jako je zachycování uhlíku, které zatím neexistují ve velkém měřítku, nebo na alternativních palivech, která mají závažné sociální a environmentální náklady.
- Armáda mezitím vyvíjí nové zbraňové systémy, které znečišťují ještě více. Například stíhačky F-35A spotřebují přibližně 5 600 litrů ropy za hodinu ve srovnání s 3 500 litry u stíhaček F-16, které nahrazují.
Vojenské aliance, jako je NATO, se navíc jasně vyjádřily, že v zájmu boje proti změně klimatu nehodlají ohrozit vojenskou dominanci. Změna klimatu v různých plánech národní bezpečnosti zůstává spíše výzvou ke zvýšení vojenských výdajů na řešení této „hrozby“ než výzvou k omezení nebo přehodnocení jejich operací.
Ruská invaze na Ukrajinu v roce 2014, a zejména její obrovská eskalace od února 2022, byla využita ke schválení výrazného zvýšení vojenských výdajů (a tedy i emisí skleníkových plynů), aniž by Rusko nebo třicetičlenná aliance NATO zvažovaly dopady na klima.
Abychom se vypořádali s největší hrozbou pro lidskou bezpečnost, kterou je klimatická krize, potřebujeme, aby všechny země – členové NATO i stálí členové Rady bezpečnosti OSN Rusko a Čína – spolupracovaly a upřednostnily klima před militarismem. Není bezpečného národa bez planety bezpečné z hlediska klimatu.
Celý článek najdete zde v angličtině.
Psali jsme:
- Americké zbrojní společnosti sice dominují, ale Čína také masivně vyrábí zbraně
- Zbrojení a války znamenají ekologicky nejničivější lidský čin
- Militarizace společnosti vede ke zhoršování životního prostředí
- Přítomnost války či konfliktů na celém světě je rozsáhlá
- Čínské zbrojařské firmy předehnaly ruské
- Světové výdaje na zbrojení mají za rok 2020 hodnotu téměř 2 biliony dolarů
- Spojené státy jsou největším vývozcem zbraní
- Polovina ruských vývozů zbraní směřuje na Blízký východ a na sever Afriky
- EU mění zahraniční politiku a bude prodávat zbraně třetím zemím
- Německo dodalo zbraně na Blízký východ za více než miliardu eur
- Jemen: Důsledky prodeje zbraní do oblasti Blízkého východu
Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.