Z pesticidů na trhu je v Evropské unii na základě problematických chemických vlastností zakázáno nebo přísně omezeno používání více než dvou set látek. Přesto je EU nadále vyrábí a vyváží.
Šest nevládních organizací obviňuje Belgii z vývozu toxických pesticidů zakázaných v Evropské unii mimo Evropu, informoval belgický portál Le Soir.
Mezi lety 1990 a 2020 vzrostl prodej pesticidů o 60 %, a to navzdory vědeckým studiím varujícím před jejich škodlivými účinky na zdraví zemědělců, životní prostředí a biologickou rozmanitost, uvádějí SOS Faim, Broederlijk Delen, FIAN, Iles de paix, Viva Salud a Entraide et Fraternité.
V letech 2013 až 2020 Belgie vyvezla 16 účinných látek pro zemědělské použití zakázaných v EU v celkovém množství téměř 50 000 tun do více než 70 třetích zemí, tvrdí šest nevládních organizací. Podle nich také „tyto toxické účinné látky podkopávají potravinovou bezpečnost a odolnost potravinových systémů“.
Organizace vyzývají federální vládu, aby hlasovala pro zastavení vývozu těchto zakázaných pesticidů, a regionální vlády, aby s výrobou těchto pesticidů nadobro skoncovaly.
Psali jsme:
- Kostarika: Země plná jedu
- Podaří se EU do roku 2030 snížit závislost na pesticidech?
- Evropský obchod s toxickými pesticidy
- Studie: Ochrana zdraví musí mít přednost před zájmy korporací
- Studie: Hodnocení EU týkající se glyfosátu vychází z chybných vědeckých poznatků
- Obchodní dohoda s Mercosurem hrozí návratem „jedovatých pesticidů“ zpět do EU
- Které evropské země používají nejvíce pesticidů?