Závody v jaderném zbrojení

Dne 16. července 1945 provedly Spojené státy na střelnici Alamogordo v Novém Mexiku první test jaderné zbraně.

Test známý jako „Trinity“ byl součástí výzkumného projektu Manhattan a Spojené státy se díky němu staly první zemí, která získala tuto novou technologii, připomněl web Statista.

Závody v jaderném zbrojení začaly po druhé světové válce, jejíž konec byl poznamenán atomovým bombardováním japonských měst Hirošima a Nagasaki. Během studené války se stal opakovaným prvkem napětí mezi SSSR a Spojenými státy, kdy se každá z obou supervelmocí snažila překonat svého rivala v jaderné síle, jak ukazuje tato videoinfografika založená na údajích Federace amerických vědců.

Zatímco SSSR a Spojené státy se pustily do zběsilého závodu a jejich arzenály dosáhly v 80. letech 20. století téměř 40 000, resp. 23 500 hlavic, ostatní země také začaly vyvíjet atomové zbraně, i když v mnohem skromnějším měřítku (několik desítek nebo několik stovek hlavic). Francie, Spojené království, Čína a Izrael si pořídily hlavice v letech 1952 až 1990, koncem 90. let je následovaly Indie a Pákistán. Severní Korea provedla svůj první jaderný test v roce 2006. Její zásoby jaderných zbraní se v současnosti odhadují na 20 až 30 hlavic.

Odhadované celosvětové zásoby jaderných hlavic v roce 2023. Zdroj: Statista.

 

Psali jsme:

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.