Spolkový kancléř Olaf Scholz a srbský prezident Aleksandar Vučić se setkali v německém Freibergu. Tématem jednání byla těžba lithia v Srbsku a Sasku.
Lithium je potřeba k výrobě baterií pro elektromobily. Ložiska se nacházejí jak v Sasku, tak v západním Srbsku. Těžba je však často spojena s masivním poškozováním životního prostředí. Tomu odpovídá i odpor obyvatelstva.
Spolkový kancléř Scholz v úterý zdůraznil význam těžby lithia v Německu. „Má-li být přechod na e-mobilitu úspěšný, musí být dostatek lithia i pro náš průmysl,“ řekl politik SPD. „Potřebujeme tuto a další kritické suroviny – jednak prostřednictvím spolehlivých a diverzifikovaných dodavatelských řetězců a jednak podporou domácí těžby.“
Podle Scholze bude poptávka po této surovině obrovská. Proto je důležité realizovat v Evropě co nejvíce projektů. Je třeba, aby byla těžba na místní úrovni vysoce akceptována. „Občané se totiž často obávají, zda takové projekty nebudou mít negativní dopad na životní prostředí.“ Důležité jsou proto vysoké standardy ochrany životního prostředí a udržitelnosti.
Hornická akademie ve Freibergu chce proto přispět svými odbornými znalostmi k německo-srbskému projektu těžby lithia. Vyvinula průkopnický proces COOL (CO2 Leaching process), což je způsob získání uhličitanu lithného, který je šetrný k životnímu prostředí.
Srbsko by tak mohlo uspokojit část hladu po lithiu. Největší ložisko v Evropě bylo objeveno před 20 lety v údolí Jadar. Dlouho o něj nebyl velký zájem, ale nyní je přístup k ložiskům velmi žádaný. EU a Německo dosud získávaly lithium především z Austrálie, Chile a Číny. Závislost zejména na Asii se však má snížit. Za přítomnosti Scholze proto EU v létě podepsala dohodu se Srbskem, která má zajistit těžbu pro evropské účely.
Psali jsme: