Si Ťin-pching se setkal s vedoucími představiteli významných mezinárodních hospodářských organizací

Čína hostila počátkem týdne tzv. Dialog 1+10 s významnými ekonomickými osobnostmi. Akce se kromě jiných zúčastnili prezidentka Nové rozvojové banky Dilma Rousseffová, prezident Světové banky Ajay Banga, výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu Kristalina Georgieva, generální ředitelka Světové obchodní organizace Ngozi Okonjo-Iwealaová a generální tajemnice OSN pro obchod a rozvoj Rebeca Grynspanová.

Co se na setkání projednávalo? Čínský prezident Si Ťin-pching sdělil, že Čína je odhodlána rozšiřovat otevírání a přizpůsobovat se mezinárodním hospodářským a obchodním pravidlům na vysoké úrovni, a zároveň varoval, že celní, obchodní a technologické války „nepřinášejí žádné vítěze“.

Dále zdůraznil, že země by měly vzájemný rozvoj vnímat spíše jako příležitost než jako výzvu a jednat spolu jako partneři, nikoli jako soupeři.

Podle něj je důležité pohánět rozvoj prostřednictvím inovací, využívat významné příležitosti, které přináší digitální ekonomika, umělá inteligence a nízkouhlíkové technologie, podporovat nové zdroje hospodářského růstu a přeshraniční tok znalostí, technologií a talentů.

Kritizoval kroky, jako je budování „malého dvorku s vysokými ploty“, oddělování a narušování dodavatelských řetězců, a varoval, že takové kroky „přinášejí škodu ostatním, aniž by přinášely prospěch sobě“.

Místo rizika by země měly brát vzájemnou hospodářskou závislost jako dobrou věc, která všem umožňuje čerpat ze silných stránek ostatních zemí pro vzájemný prospěch a oboustranně výhodné výsledky, poukázal.

Co se týká čínsko-amerických vztahů, Si zopakoval, že Peking je připraven udržovat dialog, rozšiřovat spolupráci a zvládat rozdíly s americkou vládou a pracovat na stabilním, zdravém a udržitelném rozvoji vztahů s Washingtonem.

Pokud jde o globální správu ekonomických záležitostí, Si Ťin-pching vyzval organizace, aby se aktivně zapojily do reforem systému globální správy ekonomických záležitostí a prosazovaly je, aby byl spravedlivější a odrážel měnící se světové ekonomické prostředí, a aby zvýšily zastoupení a hlas zemí globálního Jihu.

 

Psali jsme:

Ilustrační foto: 外務省ホームページ, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.