DeepSeek, která se zabývá umělou inteligencí a jejíž průlomové modely nedávno ohromily zahraniční konkurenci, byla vyvinuta v Chang-čou. Založil ji Liang Wenfeng, absolvent Zhe Da, jak se univerzita jmenuje (podle svého čínského názvu Zhejiang Daxue). Zhe Da je mimo Čínu zatím do značné míry neznámá, ale je srdcem nového dynamického ekosystému výzkumných pracovníků a podnikatelů ve městě, který se podobá kalifornskému Silicon Valley.
Univerzita Zhe Da v posledních desetiletích rychle rostla, nakupovala špičkové vybavení a najímala špičkové vědce; stala se nejen výzkumnou velmocí, ale co je ještě důležitější, umí z mladých šikovných studentů udělat vedoucí pracovníky v oblasti podnikání. Do roku 2027 se prý stane univerzitou „světové úrovně“, upozornil The Economist.
V celkovém hodnocení reputace a zkušeností studentů podle žebříčku QS World University Rankings se Zhe Da umístila na 47. místě na světě. Podle některých ukazatelů však univerzita již předstihla mnoho nejlepších světových univerzit. Podle nejnovějšího Leidenského žebříčku, který měří objem výzkumné produkce, nyní produkuje více vědeckých prací než kterákoli jiná univerzita. V produkci prací, které jsou považovány za 10 % nejlepších v daném oboru, zaostává pouze za Harvardem.
V posledních měsících dosáhla pověst univerzity v oblasti podnikání nových rozměrů. V Číně se mluví o „šesti malých dracích“ z Chang-čou, což je skupina rychlých startupů, z nichž tři založili absolventi Zhe Da. Jedním z nich je DeepSeek. Dalším je Manycore Tech, softwarová firma zabývající se 3D designem. Dále je tu společnost DEEP Robotics, která se specializuje na roboty podobné psům, používané pro hlídkování a záchranné operace.
K úspěchu univerzity přispívá schopnost přilákat a podporovat talenty. Mnoho členů fakulty také zakládá firmy. Čínské univerzity jsou obvykle znepokojeny odváděním pozornosti od akademické činnosti. Univerzita Zhe Da však již několik desetiletí pomáhá svým vědcům komercializovat jejich výsledky, říká Jin Yiping, správce univerzity.
Vliv má i to, že zde byla založena společnost Alibaba. Již téměř deset let Alibaba a univerzita společně provozují výzkumné centrum pro tzv. hraniční technologie, jako je počítačové vidění. Přijímá stážisty a postdoktorandy z univerzity a pomáhá jim najít práci v průmyslu.
V lednu Čína zveřejnila plán, podle kterého se chce do roku 2035 stát „vzdělávací velmocí… s globálním vlivem“. Ještě nedávno by tento cíl vypadal příliš ambiciózně. Nyní se díky místům, jako je Zhe Da, jeví jako překvapivě pravděpodobný.
Psali jsme: