Omezení vývozu kritických surovin prudce stoupá v důsledku rostoucí poptávky

Nové údaje OECD ukazují, že s rostoucí poptávkou, která je poháněna zelenou a digitální transformací a rostoucími obavami o ekonomickou bezpečnost, se stále více rozšiřují vývozní omezení pro kritické suroviny.

Aktuální vydání Inventáře vývozních omezení pro průmyslové suroviny (sleduje 65 průmyslových komodit a 82 producentských zemí) z dílny OECD pokrývá vývoj do konce roku 2023 a ukazuje, že vývozní omezení průmyslových surovin se od roku 2009 více než pětinásobně zvýšila. Tento trend se výrazně zrychlil v roce 2023, kdy bylo více než 500 nových surových minerálních produktů postiženo alespoň jedním vývozním omezením.

Vývozní omezení mají mnoho podob a sledují různé cíle, včetně podpory domácího zpracování, ochrany životního prostředí, přilákání investic a zvýšení veřejných příjmů. Účinnost těchto omezení při dosahování cílů udržitelného rozvoje je však sporná. Omezení zavedená jednou zemí navíc často vyvolávají podobné kroky ze strany ostatních zemí, což vede k cyklu rostoucích cen a snižování globální nabídky.

V roce 2023 bylo téměř 94 % nových vývozních omezení zavedeno pouze sedmi zeměmi (Čína, Vietnam, Burundi, Rusko, Demokratická republika Kongo, Zimbabwe a Laoská lidově demokratická republika) – tato koncentrace podtrhuje významný vliv malého počtu aktérů na globální přístup k surovinám.

Psali jsme:

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.