USA a Jižní Korea zahájily vojenské cvičení, Severní Korea odpověděla testy raket

V Jižní Koreji se poprvé od roku 2018 koná společné vojenské cvičení USA a Jižní Koreje, Pchjongjang je vnímá jako přípravu na invazi a bezpečnostní hrozbu.

Spojené státy a Jižní Korea začaly v pondělí jedno z největších společných vojenských cvičení od roku 2018. Severní Korea ve zjevném protestu proti vojenskému cvičení, které vnímá jako přípravu na invazi, v neděli otestovala řízené střely odpálené z ponorek.

Severní Korea tak podle agentury AP signalizovala, že dobu americko-jihokorejského cvičení, které má trvat 11 dní, pravděpodobně využije k provokativnímu testování zbraní. Kim Čong-un minulý týden nařídil aby severokorejská vojska byla připravena odrazit „zběsilé přípravné kroky k válce“.

Jihokorejsko-americké cvičení zahrnuje počítačovou simulaci a několik kombinovaných cvičení v terénu. Podle jihokorejské strany se polní cvičení odehraje v rozsahu zatím největšího polního cvičení spojenců, které se naposledy konalo v roce 2018.

Severní Korea prohlásila, že odpálení dvou řízených střel z ponorky u východního pobřeží Severní Koreje ukázalo odhodlání odpovědět „ohromující mocnou“ silou na zintenzivňující se vojenské manévry „amerických imperialistů a jihokorejských loutkových sil“.

Pchjongjang považuje pravidelná vojenská cvičení Jižní Koreje a USA za velkou bezpečnostní hrozbu, spojenci ale tvrdí, že jejich cvičení mají pouze obranný charakter. Nicméně agentura AP dává jihokorejská vojenská cvičení s americkou účastí do přímé souvislosti se severokorejským jaderným programem. Někteří pozorovatelé zase tvrdí, že Severní Korea využívá cvičení jako záminku k testování zbraní a modernizaci svého jaderného arzenálu, aby si zajistila převahu při jednání se Spojenými státy. Podle odborníků Kim považuje svůj jaderný arzenál za nejlepší bezpečnostní záruku a snaží se vyvinout tlak na Spojené státy, aby uznaly Sever jako legitimní jadernou mocnost a zmírnily mezinárodní hospodářské sankce.

V několika minulých letech USA a Jižní Korea tradiční vojenské cvičení zrušily nebo omezily, neboť americká administrativa vyvíjela diplomatické úsilí o denuklearizaci Severní Koreje, v době pandemie pak kvůli obavám z šíření Covid-19.

Psali jsme:

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.